ktorí chcú zneužiť menšinové práva. Uviedli to včera v Budapešti predstavitelia chorvátskej, nemeckej a slovenskej menšiny, ktorí upozornili aj na doterajšie neriešenie otázky parlamentného zastúpenia menšín.
Predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik uviedol, že vo viacerých prípadoch majú podozrenie na tzv. etnobiznis, čo je snaha o zneužitie finančnej podpory pre samosprávy jej založením inými osobami, ako sú členovia príslušnej národnostnej menšiny. Medzi 110 avizovanými slovenskými samosprávami, ktoré vo voľbách vzniknú, sú také obce, kde doteraz nemajú vedomosť o existencii slovenského spoločenstva. Tieto sa snažila samospráva podľa Fuzika kontaktovať, ale bez úspechu. Ako príklad uviedol v župe Borsod-Abaúj-Zemplén obce Ináncs, Jákfalva, Perkupa, Putnok a Szendrölád.
"Nie je cieľom CSS, aby vzniklo množstvo nových slovenských miestnych samospráv," zdôraznil predseda a dodal, že "tie by mali vzniknúť iba tam, kde žijú slovenské spoločenstvá."
Z celkového počtu 940 kandidátov uchádzajúcich sa o miesto v slovenskej samospráve je 21 kandidátov na post starostu, 28 kandidátov podporujú slovenské spoločenské organizácie v Maďarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.