úrade na ďalších sedem rokov. "Náš líder prezident Saddám Husajn, nech ho Alah ochraňuje a stará sa oňho, získal 100 percent hlasov oprávnených voličov," vyhlásil včera na tlačovej konferencii v Bagdade podpredseda irackej Rady revolučného velenia a druhý muž Iraku Izzat Ibrahím.
Ibrahím zároveň upresnil, že všetci voliči, ktorých presný počet bol 11 445 638, zhodne vhodili do hlasovacích urien svoje áno pre jediného kandidáta celonárodného ľudového hlasovania. Len čo Ibrahím ukončil prejav vysielaný naživo v irackej televízií, vojaci a členovia vládnej strany Baas oslavne vystrelili do vzduchu niekoľko výstrelov. Iracká televízia odvysielala v utorok niekoľko záberov z priebehu referenda.
Skutočnosť, že viacerí voliči nevyužili možnosť hlasovať za volebnou plentou, ale priamo pred zrakmi kontrolnej volebnej komisie, označila televízia za dôkazy lásky Iračanov k lídrovi. Nezávislí pozorovatelia však vyslovili predpoklad, že zo strachu z prenasledovania a javenia sa podozrivým sa nik neodvážil voliť za plentou. Vláda v Bagdade vyzvala voličov, aby prišli v maximálnom počte k hlasovacím urnám s cieľom preukázať rozsiahlu podporu Saddámovi.
Referendum sa uskutočnilo v čase amerických vojnových hrozieb a vyhlásenia Washingtonu o zámere odstaviť irackého lídra od moci. USA už oznámili, že referendum neberú do úvahy, pretože mu chýba vierohodnosť. "Bolo to evidentne neseriózne hlasovanie a nikto mu neprikladá ani dôležitosť, ani hodnovernosť," vyhlásil hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher uviedol, že "takéto referendum nie je dokonca hodné ani nášho výsmechu."
V prvom prezidentskom referende v roku 1995 získal Saddám podporu 99,96 percenta hlasov. Predstavitelia štátnej moci už niekoľko týždňov pred uskutočnením referenda avizovali, že tentokrát chcú, aby podpora bola ešte vyššia, čo sa im aj podarilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.