27 krajín Európy, vyplýva z predbežnej správy Európska agentúra pre životné prostredie (EEA).
Na Slovensku sa vyskytol jeden deň, keď bola hranica prekročená, a to iba na jednej z 20 monitorovacích staníc. Kritická hranica podľa EÚ je 180 mikrogramov ozónu na meter kubický a o jej prekročení musia jednotlivé vlády informovať verejnosť.
Od apríla do augusta prítomnosť ozónu túto hranicu prekročila v 11 z 15 členských štátov a v šiestich z 12 iných európskych krajín. Prekročenie hranice pre informovanie verejnosti sa najčastejšie vyskytovalo vo Francúzsku, Grécku, Taliansku a Španielsku počas všetkých piatich sledovaných mesiacov. Počas štyroch mesiacov za sebou zaznamenali prekročenia v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku, zatiaľ čo v ČR a Holandsku mali nadmernú prítomnosť ozónu počas troch mesiacov za sebou.
Krajiny, kde nedošlo k žiadnemu prekročeniu tejto hranice sú Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Nórsko, Rumunsko a Švédsko. V Írsku a Fínsku ide už šiesty rok za sebou, keď nebola prekročená kritická hranica ozónu.
Najvyšší počet dní s prekročením vykázalo Grécko (68), Francúzsko (56), Taliansko (52) a Španielsko (48). Tieto celkové čísla nie sú spravodlivým porovnaním, keďže počet monitorovacích staníc je v jednotlivých krajinách rozličný. Predbežnú správu EEA prerokujú vo štvrtok ministri životného prostredia EÚ. Ozón - hlavná zložka letného smogu - môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, poškodiť ekosystémy či úrodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.