tom v Luxemburgu ministri spravodlivosti a vnútra členských krajín EÚ.
Podľa záverov budú žiadosti o azyl z kandidátskych krajín od budúceho apríla automaticky zamietané. Hoci už teraz je skôr výnimkou ak občania z kandidátskych krajín dostanú v členskom štáte únie politický azyl, od apríla 2003 to už vôbec nebude možné. Je to jeden z dôsledkov blížiaceho sa vstupu SR a ďalších deviatich krajín do EÚ, kde platí protokol, podľa ktorého sú všetky žiadosti o azyl z členských krajín považované za nepodložené.
Protokol vstúpil do platnosti po spore medzi Španielskom a Belgickom z konca 90. rokov v súvislosti s Baskami žiadajúcimi v Bruseli politický azyl.
Ministri spravodlivosti a vnútra EÚ diskutovali o tom, či protokol má pre krajiny ako Slovensko platiť od decembra, keď sa uzavrú rokovania o vstupe, alebo od apríla, keď sa má podpísať Zmluva o vstupe, prípadne až od dátumu vstupu. Ministri sa nakoniec rozhodli pre strednú cestu.
"Odpoveďou je dátum podpísania zmluvy. Keďže dúfame, že dátumom podpísania bude marec alebo apríl, potom by sa na 25 krajín mal tento protokol vzťahovať najneskôr v apríli," povedal dánsky minister pre utečencov a imigráciu Bertel Haarder, ktorého krajina predsedá EÚ.
Niektoré štáty únie, ako napríklad Belgicko k tomuto kroku už pristúpili a azylové žiadosti zo SR považujú za nepodložené. Belgický premiér Guy Verhofstadt začiatkom októbra vyhlásil, že občania kandidátskych krajín nemajú nijakú šancu, aby im belgické úrady priznali štatút politických utečencov a dostali v Belgicku azyl. Štáty odkiaľ pochádzajú sa podľa neho už čoskoro stanú členmi EÚ a podľa hodnotenia Európskej komisie už teraz spĺňajú všetky politické kritériá. Znamená to, že u nich funguje právny štát, dodržiavajú sa zásadné demokratické slobody a ľudské práva a nedochádza k diskriminácii menšín.
Napriek tomu žiada v Belgicku o azyl každý mesiac asi 40 až 70 občanov SR, z ktorých väčšina sú Rómovia.
Autor: Brusel/Luxemburg (SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.