jemne zamiešať." A zatiaľ čo Connery do múzea určite nepatrí, James Bond sa tam ocitol. Okrem Seana Conneryho hrali legendárneho agenta George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton a Pierce Brosnan.
V londýnskom technickom múzeu sa začala v stredu výstava tohoto najznámejšieho tajného agenta. Na výstave sú dve poschodia originálnych rekvizít, kostýmov, plagátov, filmových klipov, scenárov zo všetkých 19 filmov počnúc Dr No.
Aktívnejší návštevníci môžu využiť rozostavaných počítačových terminálov a budovať si svoj vlastný virtuálny bondovský svet. Tí, ktorí sa len pozerajú, si prezrú zbierku zbraní, topánku so skrytým nožom a, samozrejme, autá: Aston Martin - ten pôvodný i ten, ktorý je v novom dieli. Športový BMW Pierca Brosnana "pred a po", teda pred rozrezaním v jednej zo scén a po ňom. A na kontrolnom pracovisku potom ostane jen pár sekúnd na odistenie nálože a zastavenie jadrového výbuchu. Bond pri tom flirtuje. A to má ešte spravidla ruky zviazané za chrbtom a musí mať na muške niekoľko ukážkových gaunerov.
"Istotne je niečo, čo je pre Jamesa Bonda príznačné a čo drží záujem," hovorí organizátor výstavy Michael Harvey. Každý film sa síce trocha zmodernizuje, ale zápletky majú rovnaké ingrediencie, ako keď Ian Flemming prvé príbehy vymýšľal hlboko za studenej vojny. Podľa odhadov filmových štúdií už nejakého Bonda videla polovica ľudstva. Sara Milneová z múzea súdi, že ide o "výrazný kultúrny element". Na otázku, prečo je teda v technickom múzeu, odpovie: "Cieľom je ukázať, ako sa bondovky nakrúcajú a tiež, ako dokázali prežiť štyri desaťročia."
Aj keď väčšina technických "vecičiek" v bondovských filmoch je číra fantázia, nie je to tak vo všetkých prípadoch, upozornil kurátor Martin Lenton. Napríklad v roku 1963 bol vo filme telefón v aute. Vtedy číra utópia, dnes vec, proti ktorej sa bojuje ve vyhláškach o cestnej premávke. V ďalšom filme Goldfinger bol navigačný radar. Teraz začala montovať navigačné prístroje GPS do svojich luxusných vozov i mladoboleslavská škodovka.
Portrét Agenta 007
meno: BOND, James
výška: 183 cm, váha: 76 kg, modré oči, čierne vlasy, štíhly, jazva na pravom rameni, znaky po plastickej operácii na dlani pravej ruky
schopnosti: dobrý športovec, expert na strielanie z pištole a vrhanie nožom, boxér, ovláda základné chvaty džuda, bojuje tvrdohlavo, vytrvalo a vie znášať bolesť
jazyky: francúzsky, nemecky
slabosti: alkohol (ale s mierou), ženy, silný fajčiar (špeciálne cigarety s tromi zlatými prúžkami)
zbrane: Beretta Automatic 25 (nosí ju v púzdre pod lavou pažou, zásobník obsahuje nábojov), vrhací nôž pripevnený na ľavom predlaktí, topánky s ocelovými špičkami
Nepoužíva krycie mená. Nepodplatiteľný.
Tento muž je nebezpečným profesionálnym špiónom, ktorý nosí číslo tajnej služby s dvojčíslim 00 na začiatku, čo mu dáva licenciu na zabíjanie!
zdroj: www.cinderella.host.sk
Životopis Jamesa Bonda (Podľa Iana Flemminga)
James Bond je synom škóta Andrew Bonda z Glencoe a švajčiarky Monique Delacrois z kantonu Waadt. Keď mal 11 rokov rdičia zahynuli pri autonehode neďaleko Chamonix.
Poručníčkou sa stala jeho teta, slečna Charmaine Bond žijúca v malom mestečke Pet Bottom pri Canterbury v grófstve Kent. Najskôr vyučovala chlapca sama, v dvanástich však úspešne zložil skúšky na elitnú školu v Etone, kde ho zapísal ešte jeho otec. Krátke štúdium v Etone nebolo veľmi úspešné. Po dvoch semestroch bola jeho teta požiadaná, aby chlapca zobrala z internátu, lebo vraj obťažoval slúžku. Teta ho teda priviedla do starej školy jeho otca, do "Fettes". Tu bola veľmi prísna školská aj športová výchova. Napriek tomu, že bol James individualista, vytvoril si v športovom klube niekoľko významných a trvalých priateľstiev. Stal sa dobrým boxérom ľahkej váhy a učil sa aj džudo.
V roku 1941, keď opúšťal školu mal 17 rokov a vydával sa za 19 ročného. Vstúpil do služieb ministerstva obrany (na radu starých priateľov svojho otca). Čoskoro získal hodnosť poručíka v zvláštnom oddelení Royal Naval Volunteer Reserve. Na konci vojny bol zaradený do jednotiek komandos. Vtedy za ním prišiel "M" s dôležitými funkciami vrámci úloh ministerstva. Bond prijal službu s nadšením.
V roku 1954 bol vyznamenaný titulom Rytier sv. Michala a dostal rád sv. Juraja. Jeho práca na ministerstve však napriek tomu zostala tajná. Vykonával ju s neuveriteľnou odvahou a chladnokrnosťou, niekedy aj za cenu konfliktov s nadriadenými.
Správy o jeho dobrodružstvách, ktorým sa nepodarilo zabrániť, z neho proti jeho vôli urobili známu osobnosť.
zdroj: www.cinderella.host.sk
Zoznam bondoviek
1. Dr. No
2. Srdečné pozdravy z Ruska
3. Goldfinger
4. Thunderball
5. Žiješ len dvakrát
6. V tajnej službe Jej veličenstva
7. Diamanty sú večné
8. Žiť a nechať zomrieť
9. Muž so zlatou zbraňou
10. Agent, ktorý má miloval
11. Moonraker
12. Len pre Tvoje oči
13. Chobotnička
14. Výhliadka na vraždu
15. James Bond - Dych života
16. Povolenie zabíjať
17. Zlaté oko
18. Zajtrajšok nikdy nezomiera
19. Jeden svet nestačí
20. Bond 20 - Die Another Day
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.