Sezóna formuly jeden, ktorá práve skončila v Suzuke, bola vďaka famóznemu úspechu tímu Ferrari absolútne výnimočná a iba ťažko si viem predstaviť, že
Ľuboš Kašický
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
by sa našiel niekto, kto by podobné výsledky zopakoval alebo prekonal. Na druhej strane však práve táto výnimočnosť sa zmenila na stereotyp, ktorý divákov začal odháňať z tribún i o od televíznych obrazoviek a postavil vedenie šampionátu pred potrebu radikálnych zmien. Ako to však urobiť, aby F1 získala späť svoju atraktívnosť a prilákala stratené "duše"? To všetko naviac v zložitej medzinárodnej hospodárskej situácii, ktorá sponzorstvu akéhokoľvek charakteru veľmi nepraje. Hlavy bossov najkomerčnejšieho a najsledovanejšieho športu na prelome tisícročí sa teda dali dohromady a týždeň pred poslednou Grand Prix päťdesiatej tretej sezóny zverejnila FIA (Medzinárodná automobilová federácia) deväť bodový návrh opatrení, ktoré by sa mali stať novým základom reformovanej formuly jeden.
V úvode návrhu, ktorý bol oficiálne rozoslaný všetkým tímom, sa ako cieľ zdôrazňuje zvýšenie diváckej atraktívnosti pretekov a zníženie nákladov. Prostriedkom ako toho dosiahnuť by mali byť niektoré (alebo súhrn) z navrhovaných zmien. Pod bodom jedna sa hovorí o rotácii pilotov v priebehu sezóny medzi všetkými tímami. Treba priznať, že táto myšlienka by atraktívnosť pretekov jednoznačne zvýšila. Veď kto by nebol zvedavý ako si Schumacher poradí s monopostom tímu Minardi, či Yoong s ferrari. Vo svojej podstate je však táto myšlienka malomyseľná a za komerčných väzieb, ktoré dnešnú F1 splietajú nerealizovateľná. Pokojne ju preto môžeme považovať za folklór (Alebo si azda myslíte, že tím, ktorý platí svojmu pilotovi 50 miliónov ročne ho iba tak nechá viac ako polovicu sezóny pretekať v inom tíme, resp., že svoje mimoriadne tvrdo vypracované auto zverí do rúk "pilota", ktorý si svoj štart v F1 kupuje v najslabšom tíme?). Pod druhým bodom FIA navrhuje zatraktívniť kvalifikáciu, ktorá by sa namiesto jednej jednohodinovej jazdila štyrikrát po pol hodine na osem kôl (dvakrát v piatok a dvakrát v sobotu). Všetky najlepšie časy by sa potom sčítali a určili poradie na štarte. Ak by sa prijal tento návrh, tak by sa určite zvýšila atraktívnosť tréningov, no základné problémy to nevyrieši. Tretí bod sa týka pneumatík. Presnejšie povedané, výrobca by vyrábal iba dva druhy zmesí ktoré by ponúkol každému tímu na voľbu.
Najviac sa ale diskutuje o bode číslo štyri. Ten hovorí o váhových handicapoch, ktoré vlastne už niekoľko rokov používa aj kategória FIA GT. V podstate ide o to, že tím, ktorý zvíťazí dostáva určitú váhovú záťaž, ktorá má eliminovať jeho výnimočnosť (úspech) tak, aby výkonnostne výrazne neprečnieval. Návrh FIA v tomto prípade však ide ešte ďalej a navrhuje "trestať" úspech každého získaného bodu jednokilovým závažím! Nebyť tohto extrému, azda by sa o tomto návrhu dalo aj uvažovať. F1 je však niečo iné, než prototypy GT a až prax by ukázala do akej miery by to bolo produktívne. Pochybujem však, že by to znížilo náklady. Skôr naopak. Piatym bodom je striktné obmedzenie testov na aktívnych tratiach F1. Presnejšie, testovať na tratiach šampionátu by sa smelo iba 12 dní od novembra do februára. Šiestym bodom návrhu je zníženie počtu používaných motorov. Konkrétne sa uvažuje o jednom motore na monopost na jeden víkend v sezóne 2003. Jeden motor na štyri preteky od sezóny 2004 a jeden motor na osem pretekov od sezóny 2005. Toto je však veľmi citlivá otázka, pretože motory na novú sezónu sú už prakticky hotové a prípadná zmena pravidiel by znamenala obrovské finančné straty a ďalšie náklady na vývoj nových pohonných jednotiek. To si dnes určite nikto nedovolí. A podobne na tom sú aj zvyšné tri návrhy. Sedmička navrhuje používať nové prevodovky, ktoré by vydržali viacej pretekov, osmička volí aerodynamické obmedzenia, ktoré by homologizovali dve sady aerodynamických prvkov (pre nižší a vyšší prítlak) na celú polovicu sezóny s tým, že ďalej nastavovať by sa smeli iba prítlačné krídla. Deviatym bodom návrhu je potom používanie jednotných prvkov pri stavbe vozidiel. Napríklad elektroniky, bŕzd, apd., Respektíve by sa presne určilo, kde sa smú umiestňovať závažia, ktorými sa dnes vozidlá vyvažujú.
Niektoré zo spomínaných návrhov sú ozaj hodné zváženia, no každopádne to nebude stačiť a F1 vo svojej reforme bude musieť ísť ešte ďalej (napr. uvažovať o zmene bodovacieho kľúča). Ako sa však situácia vyvinie ďalej, to ukáže až zasadanie komisie F1, ktorú tvorí 26 členov. Na prijatie zmien je potrebných osemnásť hlasov, pričom dvanásť hlasov je rozdelených pre tímy, osem hlasov majú organizátori vybraných pretekov, dva hlasy sú rozdelené medzi dvoch najvýznamnejších sponzorov a po jednom hlase majú pneu spoločnosti, prezident FIA a Bernie Ecclestone. V prípade prijatia návrhu však nasleduje ešte jeho podstúpenie na schválenie FIA, ktorá ho môže vrátiť. Treba však dopovedať, že doteraz sa tak ešte nikdy nestalo. Rozhodnutie je teda na zmienenej komisii a pravdepodobne bude hlavnou témou v prestávke medzi starou a novou sezónou majstrovstiev sveta F1.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.