Keďže sme si dobre pošmakovali na vynikajúcej francúzskej a talianskej kuchyni, posuňme sa na mape Európy severnejšie.
Gurmán testuje anglickú kuchyňu
Na jej "činnosť" a výsledky panujú vo svete rôzne názory. Najmä Francúzi trúsia štipľavé poznámky. Vraj od nich pochádza okrídlená fráza, že "v Anglicku majú najlepšie potraviny na svete...až kým sa nedostanú do kuchyne". Je pravda, že pôvodne je príprava jedál jednoduchá, Angličania majú radi výdatné, kvalitné a objemné mäsá, ryby dobrej chuti, sýte koláče z kysnutého cesta či pudingy, ale "radosti stola" nie sú u nich na prvom mieste.
V rôznych historických obdobiach sa rôznili aj stravovacie návyky. O ére Cromwella napísal Anthony Wood: "V dome puritánov čakalo hostí ľadové privítanie, studené mäso, mrazivá konverzácia". Inak platila zásada: vstávanie o piatej, o deviatej obed, o piatej odpoludní večera, do postele o deviatej. Pri stole sa sedelo iba pri obede, večeralo sa iba v letku. Anglicko ale malo aj druhú tvár - veľkých jedákov z čias legendárneho kráľa Artúra alebo pompézne hostiny na dvore kráľa Henrika VIII.
Ľudstvo však práve Anglicku vďačí za niekoľko gastronomických zaujímavostí, resp. prostredníctvom nich sa dostali do Európy. Ide napríklad o prípravu sendvičov a hlavne pitie čaju, ktoré sa v Anglicku rozšírilo v XVII. storočí. V XII. storočí zasa anglické lode priviezli z východu do Európy mnoho druhov korenia. V Londýne otvorili kaviareň už v roku 1652, kým na európskom kontinente sa tak stalo až okolo roku 1690 po neúspešnom obliehaní Viedne Turcami. Záznamy z týchto rokov hovoria o tom, že v kaviarni sa varila káva zo zásob, ktorú Turci pri úteku zanechali pod Viedňou.
Angličania sa vyznačujú aj ďalšou zvláštnosťou čo sa týka stravovania. Známe sú anglické raňajky, ktoré sa začínajú džúsom a pokračujú ovsenými vločkami. Vločky sa konzumujú s mliekom, sladkou smotanou, alebo cukrom. Dôležitou súčasťou raňajok sú hrianky, toasty, rôzne druhy chleba, pečiva a cukrárskych výrobkov. Aj po svete sa rozšírili raňajky pozostávajúce zo šunky alebo slaniny s vajíčkom (hemendex), praženica. K anglickým raňajkám patrí ďalej maslo, džem a med. Ráno sa pije čaj, menej už káva. Do čaju si dávajú mlieko a často ho konzumujú bez cukru. Kým napríklad Taliani a Francúzi sa nezobudia bez kávy, Angličan len čo otvorí oči siahne po silnom čaji, hovoria tomu early morninge tea. (Nabudúce: Whisky, gin a tonic).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.