O význame smiechu, najmä smiechu spontánneho - od srdca sme už niekoľko krát písali. Zo všetkého vyplynulo, že veselá myseľ je polovica zdravia.
Ako je to s úsmevom? Ten, na rozdiel od smiechu môže byť častejšie vynútený, pripomínajúci viac grimasu, ako prejav radosti. Úsmevom sa zaoberajú psychológovia, lekári, antropológovia a z ich poznatkov vyplýva, že nie je úsmev ako úsmev, že existujú dva druhy úsmevu. Jeden je vedomý, niekedy i vynútený, ktorý nasadzujeme na tvár pri fotografovaní alebo spoločenských príležitostiach. Druhý je spontánny a objavuje sa vtedy, keď počujeme vtip, žart, zábavnú príhodu, keď sledujeme v televízii alebo počujeme či čítame niečo smiešne.
Podľa najnovších výskumov každý z týchto dvoch druhov úsmevu vzniká v inej oblasti mozgu a na tvári sa prejavuje ináč. Pre niekoho je ľahké ich rozoznať, pre iného ťažšie. Overte si znalosť ľudskej tváre a vytipujte na fotografiách úsmevy vedomé a spontánne. Ide vždy o dve fotografie celkom piatich ľudí: Správne odpovede sú na konci článku v zátvorke, nedajte sa však nimi ovplyvniť. Podľa antropológov má spontánny úsmev dlhú históriu a poznal ho už vraj neandertálsky človek, ktorý tak nadväzoval a upevňoval spoločenské vzťahy.
(Vynútený úsmev: 2, 4, 5, 8, 9, spontánny: 1, 3, 6, 7, 10).
Autor: DS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.