stredu 23. októbra bol Svetový deň potravín. Sú krajiny, ktoré ich majú nedostatok a krajiny, kde stúpa úplne hrozivo hmotnosť z nesprávnej a jednostrannej stravy. Pri príležitosti tohto dňa nebudeme upozorňovať na to, čo a ako treba jesť - azda s výnimkou pripomienky, že máme veľký deficit v komzumovaní čerstvého ovocia a zeleniny. Dnes vás poinformujeme o obezite z úplne iného pohľadu - z pohľadu výskumov, ktoré dokazujú, že niektorí ľudia za svoju obezitu nemôžu. Priniesol o tom rozsiahly článok Discover v Toronte. Podľa neho vedci objavujú stále nové veci a nové gény, ktoré ovplyvňujú hmotnosť človeka, prípadne obezitu. Americkí vedci tvrdia, že hmotnosť každého človeka je z 80 percent určená genetickými predpokladmi a z 20 percent stravovacími zvyklosťami. Je to úplne nový pohľad. A pokiaľ ide o spomenuté gény, ktoré sme spomenuli, už dnes je známych 130. Predpokladá sa, že ich bude oveľa viac. Dôležitá je ich vzájomná kombinácia, ktorá potom vytvorí vzorec správania týchto génov, špecifický pre každého jedinca. Kombináciou a permutáciou (obmieňaním) 130 génov ich môžu byť desiatky, stovky ba aj tisícky. Rovnaký počet môže byť aj náchylností na obezitu. Tým, že výskumníci poznávajú genetické "zázemie" obezity a kontrolujú hmotnosť človeka, môžu sa lepšie zamerať na nové spôsoby liečby a prevencie nadváhy.
Možno toto mnohých prekvapí a opýtajú sa, čo znamená, keď sa povie, že gény sú spojené s obezitou? Všetky ľudské bytosti sú v zásade utvorené podľa rovnakého genetického vzorca, ale typy génov sa môžu u jednotlivcov líšiť. Pokrok v štúdiu obezity nastal v roku 1994, kedy bol objavený gén, ovplyvňujúci množstvo leptínu - hormónu, regulujúceho našu hmotnosť. Odvtedy boli objasnené desiatky iných génov s podobnou funkciou. Jeden z nich produkuje hormón, ktorý znižuje chuť do jedla a ovplyvňuje sfarbenie vlasov. Jeho mutácia však spôsobuje hrdzavú farbu vlasov a v zlej kombinácii veľmi ťažkú obezitu. Produkuje totiž poškodenú verziu hormónu alebo neprodukuje žiaden hormón.
Ďalšie objavené gény, akási ich rodina, vytvára zvláštny typ proteínov, ktoré umožňujú premenu nadbytočných tukov na teplo a energiu namiesto vytvárania tukových zásob. Gény, ktoré majú vzťah k obezite, fungujú mnohostranne. Niektoré napr. určujú, ako rýchlo dostane mozog informáciu, že máme plný žalúdok. Iné diktujú, koľko kalórií sa spáli a koľko sa ich zmení na tukové zásoby. Geneticky je dané, koľko energie potrebuje každý z nás dodať svalom, aby vykonali určitý pohyb alebo prácu. Rôzne neúmyselné činnosť ako poklopkávanie, podupkávanie, atď., ktoré v malom množstvo spaľujú energiu, majú tiež na svedomí gény.
Vedci sa zhodujú v tom, že individuálna kombinácia génov určuje u každého jednotlivca stupeň náchylnosti k obezite aj faktory, ktoré môžu viesť k obezite. Každý má určitý sklon priberať na hmotnosti. Ľudia s najsilnejším sklonom majú najnevhodnejšiu kombináciu génov. Ak sa k nej pridá sedavý spôsob života alebo nevhodné stravovanie, vedie to k rýchlym a nadmerným prírastkom hmotnosti, neporovnateľne vyšším než u ľudí, s vhodnejšou génovou kombináciou.
Za zmienku stojí objav vedcov z Wisconsinskej univerzity v Madisone v USA: tvrdia, že objavili vírus, ktorý aspoň u niektorých ľudí spôsobuje obezitu. Vírus označili AD 36 a naočkovali ho myšiam a kurčatám, ktorých hmotnosť sa potom prudko zvýšila. U obéznych ľudí potom výskumy ukázali prítomnosť protilátky, ktorá svedčila, že kedysi tento vírus mali.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.