Richard MENCZER a Soňa MAKAROVÁ
Vážení čitatelia, dnes uverejňujeme ďalší článok o fotografovaní digitálnym fotoaparátom. Opäť bude vašou úlohou odpovedať na kontrolnú otázku, stručne napísať príbeh, ktorý ste zažili pri fotografovaní alebo v akejkoľvek súvislosti s fotoaparátom, zakladaním albumu fotografií a pod. Ak máte ukážku z vašej fotografickej amatérskej záľuby, pošlite nám ju. Všetky odpovede zaradíme do žrebovania a výherca sa stane majiteľom digitálneho aparátu SONY, ktorý venuje spoločnosť SONY SLOVAKIA. Najlepšie fotografie uverejníme na monotematickej strane. Odpovede na kontrolnú otázku, ktorá je podmienkou zaradenia do súťaže, s príbehom a prípadne s fotografiou (tá nie je podmienkou) posielajte na adresu: Redakcia Korzár, Košický denník, príloha Víkend, B. Němcovej 32, 042 62 Košice. Po skončení súťaže vám pošleme späť fotografie, preto pošlite ofrankovanú obálku s vašou adresou.
Klasický a digitálny fotoaparát sa navonok na prvý pohľad veľmi nelíšia - zjednodušene sa oba skladajú z tela fotoaparátu a z objektívu. Avšak hlavné rozdiely, ktoré robia z digitálneho fotoaparátu moderného nástupcu klasického foťáku, sú skryté v útrobách. V digitálnom fotoaparáte totiž chýba film - nahrádza ho senzor, ktorý je schopný premieňať dopadajúce svetlo na elektrický signál a tento ukladať na pamäťovú kartu. Kvalita výslednej fotografie závisí od viacerých faktorov: najmä však od kvality objektívu a citlivosti senzoru. Fotoaparáty Sony používajú väčšinou špičkové objektívy od nemeckého výrobcu Carl Zeiss. Tieto objektívy umožňujú vďaka sústavy kvalitných šošoviek prenášať ostrý a neskreslený obraz priamo do pamäte digitálneho fotoaparátu. Rozlíšenie senzoru sa meria v miliónoch obrazových bodov. Digitálne fotoaparáty Sony používajú senzory s rozlíšením v rozsahu 1,2 až 5 miliónov bodov. Vďaka bohatým skúsenostiam Sony z oblasti videokamier majú digitálne fotoaparáty tejto značky výrazný náskok - používajú senzory s označením Super HAD CCD, ktoré zlepšujú reprodukciu farieb a zvýrazňujú jas na fotografiách.
Aj napriek tomu, že pod "plášťom" digitálneho fotoaparátu sa skrýva rozsiahle príslušenstvo, sú digitálne fotoaparáty Sony menšie, ľahšie a jednoduchšie ako mechanické foťáky. Okrem priestoru na film v nich totiž nenájdete ani motorček na prevíjanie filmu a otvárateľnú zadnú stenu pre založenie filmu. Tým, že uhlopriečka senzoru je menšia ako filmové políčko, znižuje sa aj ohnisková vzdialenosť objektívu a tým aj jeho veľkosť a hmotnosť pri rovnakej kvalite. Sony k týmto výhodám pridáva ako jediný výrobca vôbec najmenšiu pamäťovú kartu Memory Stick, ktorá rozmermi len mierne veľkosť poštovej známky. Toto všetko robí z digitálnych fotoaparátov Sony veľmi kompaktné rodinné fotoaparáty, ktoré ľahko schováte do vrecka či kabelky a vďaka nízkej hmotnosti ich môžete nosiť všade so sebou. Práve v tejto výhode sa skrýva hlavný rozdiel oproti foteniu klasickým foťákom na film - s digitálom Sony môžete snímať všetky pekné okamihy svojho života s istotou, že vám nemusí ujsť ani jediný.
Fotenie s digitálnym fotoaparátom je úplne nový zážitok. Keďže jediným obmedzením je kapacita pamäte, ktorá v prípade "pamäťovej tyčinky" Memory Stick obsiahne až 2000 fotografií (čo je ekvivalent viac ako 55 filmov s 36 obrázkami), môžete bezstarostne zaostrovať a fotiť aj okamihy, ktoré by bežne zostali stratené. Dôvodom sú finančné náklady - vyfotiť a vyvolať niekoľko 36-obrázkových filmov je skutočne nákladné. V prípade pamäťovej karty je situácia jednoduchšia - stačí na začiatku investovať do vysokokapacitnej karty (napr. s kapacitou 64 alebo 128 Mb) a tým sa investície do fotenia končia. Digitálne fotografie totiž netreba vyvolávať vo fotoslužbe - digitálny fotoalbum možno pohodlne vytvoriť v počítači a spoločne si tak pozerať fotografie vo veľkom formáte na obrazovke monitora. Fotoaparát Sony dokonca môžete pripojiť na televízor a fotografie si tak v ešte vo väčšom formáte pozerať z kresla priamo na obrazovke. A najväčšia výhoda na záver - digitálne snímky nezostarnú a nezožltnú ani po niekoľkých desaťročiach a spomienky tak zostanú živo zachované. A pre všetkých, ktorí sa úplne nechcú vzdať klasických fotoalbumov s fotografiami, ponúka digitálny fotoaparát ešte jednu výhodu - umožňuje vybrať len najkrajšie zábery a z nich vyvolať fotografie. Tým šetrí náklady na fotky-nepodarky, ktoré sa vyskytujú na každom filme.
Kontrolná otázka: Ako sa volá pamäťová karta od Sony a koľko fotografií sa na ňu maximálne zmestí?
Uverejňujeme fotografiu Slavomíra Gmitru Motýľ. Z jeho listu vyberáme: "Veľa veľmi úsmevných príhod nemám, iba také obyčajné, napr. pri prezeraní fotiek sa kamarátovi veľmi zapáčilo dievča, ktoré si predtým veľmi nevšímal, no potom našli v sebe zaľúbenie. Pri fotení skupinových záberov je dobre navrhnúť spraviť ešte jeden záber, kde každý spraví čo najsmiešnejšiu grimasu. Skupinka sa dobre zabaví pri vytváraní grimás a ešte viacej pri pozeraní fotiek. Na dve vážnejšie situácie si lepšie pamätám. Pri prvej som fotografoval hustý čierny dym a podnikateľa, ktorý pálil odpad a staré pneumatiky v svojej prevádzke na sídlisku. Hneď nato za mnou vyšiel nakrátko ostrihaný muž, ktorý nastúpil na ten istý trolejbus a nestále si ma obzeral. Pri druhej príležitosti som videl vypaľovať starú trávu s vysokošľahajúcimi plameňmi. Spravil som záber s ľuďmi v pozadí, oni sa potom začali hlučne a rýchlo približovať ku mne, a tak som radšej nasadol na bicykel a išiel preč. Možnože práve rozšírenie digitálnych fotoaparátov by mohlo napomôcť tomu, aby ľudia nekonali priestupky bez obavy, že im to nikto nedokáže. Alebo aspoň polícia by mohla byť lepšie vybavená a účinnejšia."
Autor: NS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.