Osobné počítače sú však v lietadlách povolené, pričom sa ozývajú hlasy, že sú pre lety oveľa väčším ohrozením.
Moderné lietadlá sú dnes vybavené najmodernejšími elektronickými prístrojmi, ktoré automaticky riadia lietadlo pri lete aj pristávaní a zabezpečujú komunikáciu s pozemskými riadiacimi letovými centrami. Každý z týchto prístrojov musí spĺňať najprísnejšie kritériá, aby nenarušil žiaden z prístrojov na palube. Prísnym bezpečnostným kritériám musia vyhovovať aj telefónne prístroje v lietadlách, z ktorých si cestujúci môžu zatelefonovať za dosť vysoký poplatok (6 dolárov za 1 minútu). Telefóny majú špeciálne antény na vonkajšej strane lietadiel.
Je zaujímavé, že osobné počítače nemusia spĺňať tieto kritériá, pričom sa vedelo, že môžu ovplyvniť bezpečnosť letu v starších lietadlách. Firma RTCA, ktorú najali americké aerolínie ako konzultanta pre užívanie osobných počítačov dospela k záveru, že nebezpečenstvo ohrozenia letu je laptopmi minimálne, ale odporučila, aby ich cestujúci neužívali počas štartu a pristávania. Niektoré letecké spoločnosti dokonca ponúkajú cestujúcim zásuvky pri sedadlách, aby si do nich mohli zapojiť vlastné laptopy alebo im ponúkajú svoje s počítačovými hrami. V prípade, že elektronické signály vyžarované radom počítačov budú mať rovnakú frekvenciu a spoja sa, môže vzniknúť silný signál, ktorý by už mohol citeľne ovplyvniť prístroje v lietadle.
Stalo sa, že osobný počítač jedného cestujúceho vyradil pri pristávaní autopilota. Spoločnosť tento počítač od cestujúceho kúpila a dala ho testovať do výskumných laboratórií. Testovali ho aj pri lete bez cestujúcich, problém sa však neobjavil a podobnú situáciu sa nepodarilo simulovať. A tak sa počítače používajú ďalej a letecké spoločnosti očakávajú dopyt po nich od bežných cestujúcich, ktorí si budú krátiť čas hrami. Obchodníci budú mať väčšinou vlastné laptopy a budú môcť počas letu pracovať. Na mobily budú musieť zatiaľ všetci zabudnúť.
Autor: NS/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.