bavlny, kusy odevu, ktoré púšťajú chlpy, atď.
Na úvod vám poradíme "problematické" materiály prať v obliečke na vankúš (najmä veci, ktoré púšťajú chlpy) alebo vo vreci, ktoré si môžete ušiť zo záclonoviny (na bielizeň z čipky a iných jemných materiálov a hodvábnych pančúch).
Vlna neprepustí vodu
Keď chcete, aby vlnené rukavice neprepúšťali vodu, namočte ich na hodinu do octanu hlinitého.
Svetlé texasky
Tmavé texasky budú svetlejšie, keď do pracieho prostriedku pridáte prášok do pečiva.
Citrónová kôra bieli
Biele pánske košele, ktoré po mnohých praniach nadobudnú sivastý nádych, budú opäť žiarivo biele, keď ich operiete s citrónovou kôrou.
Angora a mohér
S pulóvrami z angorskej a mohérovej vlny treba narábať veľmi opatrne. Na ich pranie používajte jemný šampón na vlasy a studenú alebo vlažnú vodu. Keď pĺznu, pred oblečením ich vložte v igelitovom vrecku na nejaký čas do mrazničky.
Kedy vlna nestvrdne
Vlnené veci si zachovajú pôvodnú mäkkosť, keď voda na plákanie bude rovnako teplá ako voda, v ktorej sa prali. Veľké teplotné rozdiely totiž zapríčiňujú, že vlna stvrdne. Pohárik octu do posledného plákania zmäkčenie ešte zvýrazní.
Pranie páperovej vetrovky
Páperová vetrovka bude po praní v pračke (program na jemné tkaniny s teplotou do 30 stupňov Celzia) veľmi vzdušná, keď ju usušíte pri nízkej teplote v sušičke, do ktorej ste dali tenisovú loptičku.
Hodvábna podšívka
Hodvábnu podšívku v kožuchu najlepšie vyčistíte vatou namočenou v liehu.
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.