žalúdok i dušu chuťami, v ktorých sú ukryté spomienky i tajomstvá čias dávnominulých."
Voľakedajšie kuchárky dokázali vyčariť pestrú a najmä zdravú stravu z toho, čo dom a gazdovstvo dali. K najstarším jedlám vôbec patrili kaše - obilninové, zemiakové, strukovinové a neskôr aj ryžové. K tradičným patria aj cestovinové jedlá - kto by z nás nepoznal šúľance so strúhankou či makom, všakovaké rezance, halušky i strapačky, bryndzové aj lekvárové pirohy, lokše či osúchy. Osobitnú kapitolu tvoria zasa zemiakové a kapustové pochúťky - od placiek, cez kapustnicu až po holubky. A, ako inak, nechýbajú ani zabíjačkové špeciality - jaternice, krvavničky, tlačenka, klobásky, o ktorých sa na Slovensku môžete rozprávať celé hodiny, pretože takmer každý má ten svoj zaručene perfektný a skvelý recept na ich výrobu. To všetko a ešte mnohé iné je ukryté v prastarých receptoch a Pavol Andrejkovič sa snaží o to, aby tieto jedlá neupadli do zabudnutia a aby chutili tak, ako kedysi v kuchyniach našich starých mám.
Jedálny lístok Salaša Barca, v ktorom drží v rukách šéfkuchársku varešku, je preto zostavený tak, aby si našinec skutočne prišiel na svoje. Okrem halušiek a pirohov, tu podávajú aj výbornú fazuľovú polievku s údeným, ale aj jednoduché cesnačku, či domácu slepačiu polievku. Nechýba ani plnená kapusta, pečené mäská a pre hostí, čo predsa len uprednostňujú minútky, sú v ponuke aj tie. O tom, že sa im darí a že sú dobrý kolektív, svedčí, že hostia sú spokojní a na Salaš Barca už tradične chodia za chutným jedlom a príjemným posedením.
Kým sa však stal Pavol Andrejkovič šéfkuchárom, musel prejsť neľahkou cestou učenia a zbierania skúseností. Po tom, ako sa vyučil za kuchára v prešovskej Jednote, varil v jej vychýrených reštauráciách ako boli Zlatý Dukát, Rokoko, Družba, ale aj Carpano. Vyskúšal si tak teplú i studenú kuchyňu, naučil sa pripravovať špeciality medzinárodnej kuchyne, prenikol do tajov pečenia a popritom všetkom stihol s manželkou, ktorá je tiež profesionálnou kuchárkou, vychovať aj štyri deti. Získal tak aj nasledovníka, pretože synovi Petrovi tiež učarovala madam gastronómia a tak sa rodinné kuchárske tajomstvá a rokmi získané skúsenosti určite nestratia.
A čo má najradšej na tanieri pán šéfkuchár? "Fašírku, takú, ako vie urobiť iba moja manželka," povedal nám a v televíznom štúdiu raz dva vyčaril chutnú špecialitu z morčacieho mäska. Ponúkol nám aj recept na pravé salašské pirohy a ďalšie špeciality, ktoré teraz prinášame i čitateľom Víkendu.
Tajomstvo v omelete
Suroviny: 280 g sviečkovice, 120 g bravčovej pečene, 200 g bravčového rebierka, olej, 80 g sterilizovaných šampiňónov bez nálevu, 80 g masla, soľ, čierne mleté korenie, 4 vajcia, 125 g sterilizovaného hrášku bez nálevu, 120 g ananásových koliesok bez nálevu, 40 g čerešňového kompótu bez nálevu, 20 g mandarinkového kompótu bez nálevu.
Postup: Najprv si pripravíme bravčové karé, z ktorého čiastočne odsekneme kosti. Sviečkovicu necháme odležať a odblaníme ju, potom odkrojíme plátok a plátok si pripravíme aj z bravčovej pečene. Mierne ich naklepeme, okoreníme a na rozohriatom oleji ich opečieme z oboch strán. Pridáme šampiňóny a pripravíme si omeletu. Vajcia rozšľaháme a osolíme a vylejeme ich na panvicu s rozohriatým olejom. Na vrchu posypeme odkvapkaným hráškom a opečieme. Servírujeme tak, že na misu položíme opečené bravčové karé, naňho rez sviečkovice, potom nasleduje bravčová pečeň so šampiňónmi. Všetko prekryjeme hráškovou omeletou. Na ihlu napichneme koliesko ananásu, mandarinku, čerešňu a túto ihlu s ovocím zapichneme do stredu. Do výpeku pridáme maslo, prehrejeme ho a nalejeme do omáčnika. Ako prílohy sú vhodné varené zemiaky a šalát z čerstvej zeleniny.
Morčacie prsia Meditera
Suroviny: 400 g morčacích pŕs, olej, soľ, 40 g hladkej múky, 120 g ananásu, 80 g olív, 100 g zelenej papriky, kari korenie.
Postup: Morčacie prsia očistíme a narežeme ich na plátky. Mierne naklepeme, osolíme a pomúčime. Na rozohriatom oleji opečieme z oboch strán do zlatista. Potom ich podlejeme mäsovým vývarom, dochutíme kari korením a pridáme zmes olív, ananásu a nakrájanej čerstvej papriky. Takto pripravené morčacie prsia podávame s ryžou a kroketami.
Bravčové filé so špargľou a zeleninovou ryžou
Suroviny: 600 g bravčového stehna, soľ, olej, hladká múka, 40 g masla, 120 g sterilizovanej špargle, 80 g syra eidam, 40 g kápie.
Postup: Bravčové stehno nakrájame na rezne, vyklepeme ich a osolíme. Potom ich sprudka opečieme na rozohriatom oleji z oboch strán a podlejeme mäsovým vývarom. Navrch pridáme sterilizovanú špargľu, ktorú zapečieme so syrom a podávame so zeleninovou ryžou.
Morčacie medailónky Salaš
Suroviny: 600 g morčacích pŕs, 150 g šampiňónov, 100 g šunky, 1 cibuľa, hladká múka, červená paprika, olej, šľahačková smotana, vývar, maslo, soľ, čierne mleté korenie.
Postup: Morčacie mäso nakrájame na medailónky, zľahka ich naklepeme, osolíme a okoreníme. Potom ich pomúčime a sprudka opečieme. Hotové odložíme na teplé miesto. Do výpeku pridáme trocha masla, na drobno nakrájanú cibuľu, pokrájané šampiňóny, nakrájanú šunku a všetko dochutíme soľou a čiernym mletým korením. Podlejeme vývarom a chvíľu dusíme. Zahustíme zátrepkou s hladkou múkou, vrátime späť mäso a pridáme trochu šľahačkovej smotany. Nakoniec pridáme nakrájanú uvarenú kápiu, dodusíme. Podávame s ryžou.
Pirohy plnené bryndzou
Suroviny: Na cesto - 400 g hladkej múky, 1 vajce, soľ, voda. Na plnku - 100 g bryndze, 400 g zemiakov, čierne mleté korenie, sušený kôpor, soľ, 120 g cibule, 140 slaniny, 100 g masla, 400 g kyslej pochúťkovej smotany 16 %, 12 g kápie.
Postup: Z múky, vajca, soli a vody spracujeme cesto, do ktorého môžeme pridať 2-3 lyžice kyslej pochúťkovej smotany. Takto spracované cesto necháme trochu odležať. Plnku si pripravíme z uvarených prelisovaných zemiakov, pridáme bryndzu a rozmiešame do hustej masy. Hotové cesto vyvaľkáme na tenší plát, asi 3 mm hrubý, ktorý pokrájame na rovnaké štvorce. Na každý štvorec dáme zemiakovo-bryndzovú plnku. Takto naplnené štvorce preložíme do tvaru šatôčky, ktorú pomocou vidličky zlepíme, aby sa nám plnka nevyvarila. Pirohy uvaríme v mierne osolenej vode, vyberieme ich a na tanieri prelejeme rozpraženým maslom, slaninkou a opraženou cibuľkou. Dekorujeme kyslou pochúťkovou smotanou a trochou kápie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.