Najčastejšie ho nájdeme rásť na okrajoch lesov, okolo riek, rybníkov a potokov, menej v hustých lesoch. Najradšej rastie sám (samotár). Podobne ako vŕbové aj jeho konáre sa skláňajú nad vodou a vytvára silné korene, ktorými spevňuje brehy riek a rybníkov. Kelti mu pripisovali zvláštnu moc pri privolávaní dažďa a pri skrotení ničivej sily vody.
Vzácne je jaseňové drevo, vyznačujúce sa svetlohnedou farbou. Je trvanlivé, tuhé a elastické. Dávno z neho vyrábali oštepy, šípy a iné zbrane. Po zavedení železničnej dopravy sa drevo využívalo na úpravu sedadiel v železničných vozňoch, teraz sa z neho vyrábajú športové gymnastické náradia (kladiny), lyže, vychádzkové palice a predovšetkým nábytok.
Jaseňové stromy často nájdeme v blízkosti starých hradištných sídlisk a okolo zrúcanín hradov. S citlivé na neskoré jarné a skoré jesenné mrazy. Kelti jaseň vo svojom kalendári zaradili na dni od 25. mája do 3. júna a od 22. novembra do 1. decembra.
V minulosti roľníci kŕmili lístím jaseňov dobytok. Boli presvedčení, že má liečivé účinky a vysvetľovali to tým, že zvieratá neboli nikdy choré. Z listov a semien sa v ľudovom liečiteľstve využívali výťažky na liečenie reumy a dny. Z kôry sa pripravovali prostriedky na liečenie rán a proti horúčke.
Ľudia narodení v uvedených dňoch sú veľmi ctižiadostiví, tvrdohlaví a vypočívatí. Mnohí z nich majú snahu sa zlepšiť. Keďže jaseňové stromy si vytvárajú silné korene, aby dokázali odolávať vetru, aj ľudia v znamení jaseňa majú silné "lakte" a snahu presadiť sa. Myslia na budúcnosť za cenu častého odriekania. Vytrvalo čakajú na svoj čas, ktorý potom vedia využiť pre svoj prospech a v prospech svojich blízkych. Sú sebestační, slobodní a nezávislí. Pre svojho cieľa sú schopné obetovať čokoľvek, aj svoju "dosiahnutie kožu". Stále čakajú na vhodnú príležitosť. Dokážu byť verní svojim ideálom a určitej veci a slúžiť iným, len aby dosiahli svoj cieľ a dostali sa "hore". Potom dokážu na vrchole zotrvať tak dlho, ako predtým dokázali na svoju šancu čakať. Čím ťažšie sa dostávali hore, vynakladajú tým väčšiu námahu, aby pomáhali ľuďom, ktorí im pomáhali dostať sa hore. S ľuďmi narodenými v dňoch jaseňa sa veľmi ťažko žije, ale aj im sa dá dostať "pod kožu". Neuznávajú žiadne autority a oni na svetlo prichádzajú až vtedy, keď ostatní pred nimi zlyhali. Vedia, ako sa dá dostať von z bahna a vždy si vedia premyslieť cestu, po ktorej chcú kráčať. Ich osobné šťastné číslo je 22 a drahokam ohnivý opál.
Na záver príbeh z keltských povestí: Žiak sa pýtal druida: "Prečo mnohí ľudia poklonkujú tým ‚hore' a utláčajú tých, ktorí sú dole?" Druid to porovnal s kŕmením sliepok, z ktorých jaseňovou vetvou odháňal dotieravé jedince, aby sa mohli nažrať aj tie slabšie a bojazlivejšie sliepky. Druid pokračoval v rozprávaní: "Aj ľudia, podobne ako sliepky, majú všetky rovnaký hlad, lenže ľudia okrem potravy pre svoju existenciu potrebujú aj potravu pre dušu. Sliepky aj ľudia majú strach, či bude dostatok toho, čo chcú. Aby sa nenaháňali medzi sebou, zaviedlo sa medzi ľuďmi aj sliepkami poradie a dodržiavanie určitých pravidiel." Druid svoje rozprávanie ukončil: "Smerom hore sa treba klaňať a smerom dole čliapať. To platí u sliepok, ale žiaľbohu aj k spolunažívaniu ľudí, ktorým sa nepodarilo prekonať strach, či aj im niečo ostane."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.