prerušenie tehotenstva neprichádza do úvahy. Dieťa sa má narodiť v máji a chceli by sme, aby prišlo na svet už v manželstve. Za akých podmienok povolí súd nedospelej tehotnej dcére uzavretie manželstva? Môže sa stať aj to, že súd žiadosť zamietne?
Zn.: Maloletá dcéra a manželstvo
Odpoveď: Vaša dcéra nemá ešte 18 rokov, je teda v zmysle zákona o rodine ešte maloletá. Uzavretie manželstva medzi osobami, z ktorých jedna alebo obidve sú ešte maloleté, nie je žiadúce, spomínaný zákon uzavretie takéhoto manželstva nedovoľuje. Iba výnimočne, ak sú preto dôležité dôvody, môže súd povoliť uzavretie manželstva maloletým osobám starším ako 16 rokov. Takýmito dôležitými dôvodmi sú skôr okolnosti týkajúce sa viac spoločenských záujmov na zdravej rodine, ako súkromných záujmov a osobných dôvodov snúbencov. Tehotenstvo snúbenice môže byť takým dôvodom, ak sú splnené ostatné podmienky, z ktorých možno usudzovať, že manželstvo bude plniť svoje spoločenské poslanie. Návrh na povolenie uzavrieť manželstvo sa podáva na súd, v obvode ktorého má maloletá osoba pobyt. Tento návrh musí podať maloletá dcéra, teda nie rodičia ako zákonní zástupcovia, ani nie snúbenec. Toho súd vypočuje a bude skúmať aj jeho predpoklady pre riadny manželský život zo všetkých objektívnych hľadísk a požiadaviek, ktoré sú pre manželstvo potrebné. Z uvedeného vyplýva, že tehotenstvo maloletej je síce dôležitým, ale nie jediným dôvodom, pre ktorý súd uzavretie manželstva povolí. Uzavretím manželstva nadobúda maloletá osoba plnoletosť, hoci ešte nedovŕšila 18 rok veku.
Otázka: Po smrti otca sme sa s ostatnými súrodencami zriekli svojich dedičských podielov v prospech našej matky. Jej správanie voči mne a mojej staršej sestre sa však v poslednom čase veľmi zmenilo, hoci ja som sa v podstate sám staral dlhé roky o údržbu nášho veľkého rodičovského domu. Napriek tomu matka darovala dom mojej mladšej sestre, ktorá sa nikdy o nič nestarala. Chceli by sme preto naše dedičské podiely po otcovi získať späť. Je to vôbec možné?
Zn.: Vrátanie odmietnutého dedičstva.
Odpoveď: Musíte vychádzať zo skutočnosti, že vlastníkom domu bola vaša matka a ako vlastník mala právo nakladať s ním podľa vlastného uváženia a teda ho aj predať. Vy ste so súrodencami a matkou pri prejednávaní dedičstva uzavreli dohodu o vyporiadaní dedičstva a súd túto dohodu schválil. Dedičské konanie tak bolo právoplatne a definitívne ukončené. Skutočnosť, že ste sa dlhé roky o dom starali, je síce chvályhodná, ale nemôže mať žiaden vplyv na to, ako vaša matka so svojím výlučným vlastníctvom naloží.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.