ako porcia salámy či syra na desiatu. Kosmáče patria vôbec k najmenším opiciam, väčšina dorastá veľkosť veverice. Jediné z opíc majú na labách pazúriky, iba palce nôh s nechtami. Pomocou pazúrikov šplhajú ako veverice; sú stromovými živočíchmi a zriedkavo zostupujú z korún stromov na zem. Vyznačujú sa dlhou hebkou srsťou po celom tele a hustou hrivou alebo kefami vztýčených vlasov pri ušniciach. Živia sa plodmi, stromovým lístím, hmyzom a niektoré druhy aj drobnými stavovcami. Dorozumievajú sa jednoduchým cvrlikaním, zriedkavejšie pískaním a hlasom pripomínajúcim švitorenie vtákov.
Kosmáče sú rozšírené v dažďových pralesoch Amazónie a susedných subtropických oblastí. Žijú v 10 30 členných tlupách, vedených dominantným samcom. Podobne ako pri iných opiciach, súdržnosť skupiny udržuje najmä vzájomné ískanie srsti, pri ktorom vyberajú parazity a nečistoty z kožuštekov. Pri tejto službe sú uprednostňované samce, tie sa v čase pytačiek načas zmenia na gavalierov a jemne prečesávajú srsť svojej vyvolenej.
Kosmáče nemajú sezónnu ruju, tak ako väčšina obyvateľov trópov sa rozmnožujú po celý rok. Samica rodí zvyčajne len jedno mláďa, pomerne veľké, ktoré sa jej pevne pridržiava na srsti za ušami. Mláďa sa čoskoro stáva príliš ťažké na to, aby sa s ním pohybovala a pritom dokázala nazbierať dosť potravy potrebnej pre produkciu mlieka. Potomka preto odovzdá do opatery jeho otcovi, ten sa spočiatku zdráha takúto záťaž prebrať, ale družka ho k tomu prinúti. Samček preberie opatrovateľskú službu za spoluúčasti ostatných samcov v tlupe, mláďa nosia striedavo.
Kosmáče si nestavajú hniezda, pri stálom potulovaní pralesom za potravou na nočný útulok využívajú stromové dutiny. Najhojnejšie zastúpeným kosmáčom je bieločelný čiže saguin. Pomenovaný je podľa malej bielej škvrny na čele. Má dlhý huňatý chvost s tmavými obrúčkami a vlasy vztýčené do podoby uší alebo veľkých mašlí. V zajatí sa stáva krotkým a prítulným, často ho chovajú ako domáceho maznáčika. Správa sa priateľsky aj k domácim zvieratám, najmä obľubuje mačky. S mačkami sa rád hrá a spáva pritúlený k nim, zrejme preto, že je teplomilný a mačka o zohrieva. Kosmáč najmenší sa podobá saguinovi, v minulosti bol považovaný za jeho mláďa. Nápadným druhom je tamarín pinčí, vzhľadom pripomínajúci opičieho pinča. Dlhé biele vlasy mu z tyla splývajú dolu. Hoci je drobný, pôsobí ako neškodný, je udatným lovcom jašteríc, vtákov a myší. Dravý je tiež pôvabný kosmáč strieborný, vyznačuje sa striebristo bielou srsťou a červenou tvárou. Za najkrajšiu opicu zvykne byť považovaný dnes už vzácny levíček zlatý. Má dlhú zlatisto oranžovú srsť a mohutnú hrivu, ktorou pripomína miniatúrneho leva.
Tamarína pinčieho chová v rámci záchranného programu ZOO Bratislava. Kosmáč najmenší patrí k vzácnym exponátom ZOO Jihlava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.