ním bude zaoberať na svojom najbližšom zasadaní.
Autori štátneho rozpočtu tvrdia, že hospodárenie verejných financií bude nielen úspornejšie, ale aj prehľadnejšie. Najdôležitejší ukazovateľ, ktorý vyjadruje koľko z hrubého domáceho produktu tvorí schodok verejných financií, bude nižší a menej skreslený ako v minulých rokoch. Preto minister financií Ivan Mikloš označil rozpočet za pravdivý.
"Doteraz sme vyčíslovali deficit v metodike Medzinárodného menového fondu. Vo východiskách (rozpočtu) sme predpokladali deficit vo výške 3,5 percenta HDP. Tento štátny rozpočet vytvára predpoklad deficitu verejných financií okolo troch percent," vysvetlil Mikloš.
Snahou ministerstva je ale prejsť na novú metodiku (ESA 95), v ktorej svoje schodky počíta Európska únia. "Tento návrh štátneho rozpočtu predpokladá deficit podľa tejto metodiky okolo päť percent," povedal minister. "Ak by nedošlo k žiadnym zmenám existujúcich zákonov, tak by ten deficit nebol päť percent, ale až okolo 7,5 percenta," doplnil.
Potrebné novely musí parlament schváliť ešte tento rok a preto sa podľa Mikloša prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní.
Čistota nového rozpočtu je podľa neho daná tým, že stojí na odhade reálnych príjmov, nie sú v ňom zahrnuté jednorázové príjmy, ako sú napríklad deblokácie, nepredpokladá prideľovanie nových štátnych záruk a privatizačné príjmy minie len na záruky za Mochovce a železnice.
Snahu vlády sporiť vítajú ekonómovia rovnako ako pokus o prehľadnejšie vykazovanie hospodárenia. "Metodika MMF sledovala iné ciele, napríklad vyčíslenie nákladov na ozdravenie bánk. Teraz to bude čistejšia informácia pre tých, ktorí ten rozpočet napĺňajú," povedal Viliam Pätoprstý, analytik UniBanky. "Doteraz sa zakrývali niektoré výdavky a započítavali nesystémové príjmy, čo bolo predmetom kritiky," dodal.
Pätoprstý považuje za úspech, že sa vláda podujala sporiť. "Je to ďalší dobrý príspevok k tomu, aby sa nastolila rovnováha v oblasti verejných financií, kde to vyzeralo tak, že by Slovensku hrozili v najbližších rokoch väčšie problémy," zhodnotil analyitik.
Deficit verejných financií podľa OECD (ESA 95): 1999 - 6,6 %, 2000 - 6,1 %, 2001 - 6,4 %, 2002 - 6,3 %, 2003 (návrh štátneho rozpočtu)5,0 %
Štátny rozpočet 2003: príjmy - 232,1 mld., výdavky - 283,7 mld., schodok - 51,6 mld.
Podpora bývania
Vďaka nižšej podpore štátu pre stavebné sporenie a hypotéky sa ušetria dve miliardy z pôvodne očakávaných deväť miliárd. "Myslím si, že tých sedem miliárd vytvára dostatočný rámec a deväť miliárd by bolo nad možnosti," povedal Mikoš. Upozornil, že každý novopostavený byt bude napriek úsporám dotovaný zo štátu sumou pol milióna korún.
Príspevok stavebným sporiteľom klesne zo štyritisíc na 3500 korún ročne a podpora hypoték zo 4,5 na 3,5 percenta. Optimálny ročný vklad v stavebnom sporení, pri ktorom dosiahne sporiteľ jeho maximálne zhodnotenie, klesne zo 16- na 14-tisíc korún.
Mzdy v štátnej správe
Ministerstvo chce zmenou zákonov ušetriť 6,7 miliardy. V štátnej a verejnej službe a v hasičskom zbore nebude trinásty plat, zmení sa valorizácia platu ústavných činiteľov, sudcov a prokurátorov, odloží sa nový systém odmeňovania sudcov a prokurátorov, zmení sa valorizácia miezd v ozbrojených zložkách, odloží sa valorizácia odmeňovania pedagogických zamestncov vysokých škôl, vedcov, psychológov. Počet štátom platených ľudí by mal klesnúť o viac ako 1700. Nominálne stúpnu platy v štátnej sfére o 10,6 percenta, reálne o 1,8 percenta.
Nepriame dane
Zvýši sa spotrebná daň na krátke cigarety o 15 halierov za kus. Ministerstvo zatiaľ neupresnilo o koľko zvýši spotrebnú daň na benzín. Reštauračné služby (bez hotelierstva), stavebná výroba (bez komplexnej bytovej výstavby) a nákladná doprava bude zdaňovaná základnou 23-percentnou sadzbou dane z pridanej hodnoty, namiesto doterajšej 6-percentnej. Mikloš nevylúčil ani začiatok približovania dolnej a hornej sadzby DPH, ak sa v ďalších rokovaniach o rozpočte vyskytnú nové požiadavky. Daňové opatrenia majú pomôcť príjmom štátu o 7,3 miliardy.
Sociálna oblasť
Plánovaná úspora oproti minulému roku je 6 až 7 miliárd. Ministerstvo sociálnych vecí teda musí vymyslieť legislatívne zmeny, aby sa dali znížiť sociálne dávky a dávky sociálneho zabezpečenia. Mikloš pripustil, že úspora môže byť nižšia. Závisieť to bude od rokovaní medzi oboma ministerstvami. Dotkne sa to napríklad plošne vyplácaných rodinných prídavkov, dávok na rodičovský príspevok a príspevku na bývanie. Cieľom je zmeniť doterajší spôsob vyplácania sociálnych dávok, ktorý kvôli nečinnosti Magvašiho ministerstva vždy prekročil sumu naplánovanú v štátnom rozpočte.
Ceny
Regulované ceny elektriny, plynu, tepla a vody určia regulačné úrady. Vláda pravdepodobne rozhodne o raste nájomného v štátnych a obecných bytoch o 80 percent, ktoré sa môže kompenzovať príspevkom na bývanie. Cenový rast sa predpokladá na železnici v dôsledku zníženia peňazí na krytie výkonov vo verejnom záujme zo siedmych na štyri miliardy. Rast ďalších cien bude vyplývať z rastu nepriamych daní. Všetky opatrenia zvýšia infláciu o 5 percent na 8,8 percenta. Reálne mzdy ľudí budú teda rásť pomalšie ako tento rok, podľa Mikloša približne 1-percentným tempom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.