rozšírenie EÚ. EÚ zdôrazňuje, že ratifikácia Zmluvy z Nice všetkými členskými krajinami je súčasťou plánu na rozšírenie únie v roku 2004 a varuje pred "nepredvídateľnou situáciou" v prípade írskeho "nie".
"Som naladený pozitívne. Život pôjde ďalej, otázka je, akým tempom a s akými súvislosťami," povedal Figeľ v Bruseli. Samotná EÚ podľa neho po prípadnom írskom "nie" bude chcieť nájsť konštruktívne východisko, aby rozšírenie prebehlo podľa časového plánu. Ak Íri v referende zmluvu odmietnu, riešiť túto novú situáciu bude úlohou pre členské i kandidátske krajiny, myslí si slovenský vyjednávač. Írsko by podľa Figeľa po prípadnom "nie" svojich občanov mohlo situáciu riešiť zvláštnymi právnymi dohodami alebo ustanoveniami. Slovensko by v takom prípade ako kandidát pomohlo, ak by svojou pripravenosťou rozptýlilo akékoľvek pochybnosti, či je prijateľné pre vstup. "Rozširovanie sa nedá zastaviť, ale spomaliť, čo si neželá írska vláda, samotná EÚ ani uchádzačské krajiny", dodal Figeľ.
Prieskumy v ostatných dňoch ukazujú, že Íri by zmluvu tentoraz mohli v referende podporiť. V prvom referende Íri minulý rok za nízkej účasti Zmluvu z Nice o rozširovaní EÚ nečakane odmietli: za bolo 46 percent a proti 54 percent hlasujúcich. Niceská zmluva zakotvuje reformy európskych inštitúcií a prispôsobuje ich fungovanie rozšíreniu. Jej odmietnutie Írmi by mohlo oddialiť rozšírenie o desať nových členov, naplánované na rok 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.