Česka do EÚ, možno teda uplatniť aj pre Slovensko. Vyhlásil to včera v Bruseli hovorca Európskej komisie pre rozšírenie Jean
Experti komisie, ktorí sa podieľali na vypracovaní správy, dnes potvrdili, že "jej veľká časť" je platná pre Slovensko. Ak by však bola zo strany členských štátov problematika dekrétov nastolená, ako v prípade ČR, bolo by zrejme potrebné preskúmať právnu prax na Slovensku po roku 1993, keď sa Česko-Slovensko rozdelilo. Podľa včera zverejnenej správy expertov EK Benešove dekréty nepredstavujú z pohľadu európskej legislatívy žiadnu prekážku pre vstup Českej republiky do EÚ. "Tieto zistenia neukazujú žiadne prekážky pre pristúpenie Českej republiky vo svetle európskeho práva," znie dvojriadkový záver dvanásťstranovej správy, ktorá stručne rozoberá päť dekrétov a zákonov týkajúcich sa deportácií Nemcov a konfiškácie ich majetku v rokoch 1945-46, ako aj reštitučný zákon z 90. rokov. Ku každému analyzovanému dekrétu či zákonu prináša správa stručný rozbor a krátke zhrnutie zistených poznatkov.
Dekrét číslo 16 z roku 1945 o trestaní nacistov a kolaborantov bol zrušený a nemože viesť k novým súdnym procesom. Rozsudky vynesené na jeho základe, vrátane tých v neprítomnosti, už nemožno vykonať, konštatuje dokument právnych expertov EK. Čo sa týka tzv. zákona o amnestii (115/1946), komisia konštatuje, že nikdy nebol zamýšľaný ako celkové ospravedlnenie viny za ukrutnosti spáchané na Nemcoch a Maďaroch, hoci na to mohol byť použitý. Žiadnym spôsobom však dnes Českej repblike nebráni stíhať a trestať vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Dekréty, na základe ktorých dochádzalo ku konfiškácii majetku (5/1945, 12/1945, 108/1945) vyčerpali svoj účel v roku 1945. Ďalšie vyvlastňovanie na ich základe dnes už nie je možné, uviedla komisia. Reštitučné zákony zo začiatku 90. rokov boli podľa EK zamýšľané ako náprava škôd z obdobia komunizmu (1948-89), pričom toto ohraničenie podľa expertov nepredstavuje problém. Komplikácie však spôsobuje skutočnosť, že toto časové ohraničenie nie je absolútne. Skutočnosť, že zákony zo začiatku 90. rokov otvorili niektoré možnosti reštitúcií majetku zhabaného na základe Benešových dekrétov, neznamená, že dekréty sa dnes opäť uplatňujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.