troch skupín: kultúra a životné prostredie, zdravie a bezpečnosť a infraštruktúra.
K najpríjemnejším pre život patria mestá v štátoch Európskej únie a na severoamerickom kontinente. Ázijské mestá a mestá v Tichomorí dosiahli zmiešané výsledky - je tam veľa krajín, kde je životná úroveň veľmi nízka, ale tiež štáty, ktoré sú naopak, mimoriadne vyspelé. Latinská Amerika sa ocitla na štvrtom mieste, pretože prakticky v každej krajine sa vyskytujú určité nedostatky. Najhoršie dopadli Afrika a Blízky východ, kde vzhľadom na vývoj situácie aj celkovú nestabilitu regiónu sú problémy, ktorým musia čeliť cudzinci tu žijúci, pomerne veľké.
Severná Amerika ako celok je atraktívna najmä vďaka rozvinutému bývaniu a dopravnej infraštruktúre, ako aj dobrým zdravotným a vzdelávacím podmienkam a širokej dostupnosti rekreačných zariadení. Hrozba terorizmu však odsunula americké mestá až za kanadské. Rovnako dobre dopadli aj austrálske mestá - všetkých päť hodnotených miest sa umiestnilo v prvej desiatke a Melbourne sa dokonca delí o prvú priečku s kanadským Vancouverom. S výnimkou Atén nebolo žiadne mesto z členských štátov EÚ vyhodnotené ako vyložene ťažké miesto pre život. Škandinávske, nemecké, rakúske či holandské mestá sa všetky umiestnili veľmi vysoko.
Najhorším mestom starého kontinentu je podľa autorov štúdie Belehrad, a to hlavne kvôli dedičstvu z vojny. Vo východnej Európe pretrvávajú problémy s infraštruktúrou. Ich verejné služby majú v porovnaní so západnou Európou ešte čo doháňať, najmä pokiaľ ide o telefónne spojenie, cesty, železničné spoje. Okrem toho, rozpad Sovietskeho zväzu a všetko, čo je s tým spojené, spôsobili rozšírenie ekonomickej kriminality. Rusko samotné má problém s vojnou v Čečensku, ale aj s alkoholizmom a nemocničnými štandardmi, vysvetľuje Jon Copestake z Economistu.
Oblasť Ázie a Tichomoria sa vyznačuje veľkými rozdielmi v rámci regiónu. Väčšina vôbec najhoršie hodnotených miest je práve v Ázii - napríklad kambodžská metropola Phnom Penh, bangladéšska Dháka či absolútne najhoršie mesto pre život, ktorým je podľa autorov prieskumu Port Moresby, hlavné mesto Papuy-Novej Guiney.
Ale v Ázii je aj Hongkong a v južnom Tichomorí Austrália a tie dopadli naopak veľmi dobre, rovnako ako blízky Nový Zéland a Singapur. Ťažko sa žije cudzincom aj na Blízkom východe a v Afrike. Takmer v každom meste z týchto regiónov je značná nestabilita. Okrem toho na Blízkom východe cudzinca veľmi obmedzujú miestne zvyklosti, ktoré diktujú, čo si smie obliecť alebo čo jesť a piť, a to najmä v prípade žien. Keď sa k tomu priráta aj náročná klíma, hodnotenie nie je veľmi pozitívne, konštatuje Jon Copestake.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.