Tereziánske babie leto má v tomto roku neospravedlnenú absenciu a nádej roľníkov a vinohradníkov na slniečkové vplyvy na úrodu sa povážlivo zmenšuje.
Eva Bombová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Najmä, ak nedeľňajší oslávenec Vendelín (20. 10.) v prípade dažďa upozorňuje na naliehavosť dokončenia všetkých prác pod oblohou touto šprintérsky zameranou pranostikou: Keď Vendelín slzy roní, každú prácu zajac honí. Na bezprostrednú hrozbu nezanedbateľných príznakov blížiacej sa zimy poukazuje i deň menín Uršule (21.
Pranostika o prízemných mrazoch v tomto termíne je síce mimoriadne poetická, keď vraví: Svätá Uršula perly rozsypala, slnko ráno vstalo, všetky pozbieralo, počasie však už nielen v podobe jagavých perličiek prízemných mrazíkov v chladných prídeloch nešetrí. I preto milé goralské pranostiky konštatujú: Od svätej Uršuli, chlapec sa k dievčaťu túli a Po svätej Uršuli ťažko vyjdeš v košeli. V Česku sa vraví: Sv. Voršila, zimu posílá a jíní (inovať) nasila. Známe je tiež: svätá Uršula prichodí, vtákov do tepla vyvodí. V tento deň si treba počasie všímať veľmi pozorne, vraví sa totiž Uršula aká, aj zimá taká. Dedovia dodnes považujú vetristý 21. október za potvrdenie dávnej pravdy o dvoch pochabých "veterniciach" - okrem Uršule i Kordule (22. 10.). V dnešných kalendároch je síce namiesto Kordulky Sergej, starkí však vedia, Uršula a Kordula sú patrónky vetra. Nie nadarmo sa v Česku vraví, svatá Uršula a Kordula, větry pohnula. Skôr narodení ľudoví pranostici zdôrazňujú: Ak na Uršulu a Kordulu vetry dujú, celú zimu nás navštevujú a pravdou býva: Dve sväté, Uršula a Kordula deti ku peci pritúlia. Iba vo vydarených rokoch sa ľudia utešujú vinohradníckou skúsenosťou O sv. Kordule najsladšie bobule a vtieravému jesennému chladu sa usilovne bránia burčiakom a vareným vínkom.