svetlozelené menšie listy. Kvety kvitnú na vrchole stonky v tvare hviezdice od júla do septembra v svetlomodro (ženích) a bielo (nevesta). Stavba rastliny je veľmi krehká, ľahko sa láme. Pri sebamenšom poranení roní biele mlieko. Zvonček je vhodný do interiérov, ale aj v lete do truhlíkov, závesných kvetináčov a pod.
Nároky:
Teplota: Pre rast 12 - 15 °C. Teplota na pestovanie 20 - 22 °C.
Svetlo: Svetlé slnečné stanovište. Nie však priame slnko!
Zálievka a výživa: Pravidelná záliwvka. Najlepšie vodou z vodovodu. Rastliny totiž milujú vápnik. Rastlina, pokiaľ je vonku, neznáša dážď. V tomto čase hnijú a opadávajú kvety. V interiéru ju iba slabo mlžíme. Prihnojovanie: 0,2 % roztokom plného hnojiva.
Substrát: Zmes rašeliny, ornice a piesku.
Množenie: Vegetatívne - vrcholovými odrezkami. Z matičnej rastliny odoberáme vrcholové odrezky 5 - 6 cm dlhé. Odrezky asi na 10 minút vkladáme do vlažnej vody, aby nám roniace mlieko nezacelilo reznú plochu. Spodné listy odstránime a picháme do kvetináeov. Po zakorenení dvakrát prepichujeme.
Pestovanie: Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety a napadnuté listy. Koncom zimy urobíme rez až k prvej dvojici listov nad povrchom pôdy. Zvončeky sa nedajú príliš dlho pestovať. Ich stonky totiž drevenejú. Je lepšie si namnožiť mladé rastliny a staré vyhodiť.
Poznámka: Rastlina je chúlostivá vo vlhkom počasí na choroby a škodcov. Patrí sem napr. rez, hniloba koreňov, molice, svilušky a pod.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.