Americký minister obrany Donald
Rumsfeld vyhlásil, že prikázal svojim generálom, aby prepracovali operačné plány pre vojenské útoky, ktoré zahŕňajú aj rýchlejšiu reakciu na tzv. hrozbu z Iraku.
Nová stratégia kladie dôraz na armádne spravodajstvo,
účinnejšie zbrane a schopnosť rýchlejšieho presunu jednotiek. A kde inde mohol prezident George W. Bush predstaviť nové ciele bezpečnostnej stratégie USA, než vo West Pointe, legendárnej akadémii pre dôstojníkov amerických pozemných síl.
"Vojnu proti terorizmu nevyhráme obrannou taktikou.
Musíme s nepriateľom bojovať, prekaziť jeho plány a postaviť sa najväčším hrozbám čelom skôr, ako sa stanú skutočnosťou," uviedol Bush.
Nová bezpečnostná stratégia sa už prednáša v učebniach
West Pointu - stala sa súčasťou osnov zahraničnej politiky. Fakt, že sa Pentagón snaží uplatniť novú stratégiu proti Iraku, dosvedčuje aj spravodajca BBC Nick Childs: "V uplynulých mesiacoch prebiehala medzi civilnými a vojenskými zamestnancami Pentagónu úporná diskusia o tom, aké silné jednotky budú pre útok proti Bagdadu potrebné. Civilisti ako Rumsfeld, sa dožadovali nového prístupu, ale všetko nasvedčuje tomu, že vyhralo opatrnejšie vojenské velenie. Presun jednotiek bude rýchlejší než pri vojne v Perzskom zálive roku 1991 a nemožno pochybovať ani o tom, že americká armáda bude
sofistikovanejšia a agilnejšia než pred vyše desiatimi rokmi," pokračuje Childs
Ani v Pentagóne, ani vo West Pointe sa však nedebatuje len o Iraku, ale aj o novej vízii Spojených štátov, ktorú americká zahraničná politika presadzuje na celom svete. Aj jeden z prednášajúcich na West Pointe, podplukovník Albert Wilner súhlasí s tým, že časy na vojenskej akadémii sa menia. Novým motívom vo vojenskej stratégii USA je narastajúca asertivita, kvôli ktorej veľa Európanov hovorí v súvislosti s úlohou Ameriky vo svete o takmer novej imperiálnej politike.
"Ale ten asertívny postoj skutočne nie je nič nové. S
niečím podobným sme zápasili sto rokov," tvrdí Wilner.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.