Európsky parlament odporúča Slovensku, aby prijalo antidiskriminačný zákon, ktorý by pomohol
vyriešiť zložitú situáciu Rómov. Vyplýva to z návrhu
rezolúcie o rozšírení, ktorú dnes v Štrasburgu prvýkrát prerokuje zahraničný výbor EP.
Slovenská časť rezolúcie, ktorej autorom je holandský
socialista Jan Marinus Wiersma, pripomína "novej slovenskej vláde, že naďalej existuje istá priepasť
medzi formuláciou politiky a jej realizáciou v teréne".
Návrh preto od Slovenska žiada "politický záväzok pred koncom prístupových rokovaní s EÚ, ktorý vyjasní, ako SR plánuje vyriešiť problémy Rómov pred koncom tohto desaťročia".
V piatich odsekoch venovaných v návrhu rezolúcie Slovensku parlament ďalej vyzýva SR, aby zintenzívnila
úsilie pri budovaní administratívnych štruktúr a kapacít v oblasti regionálnej politiky, ktoré budú zodpovedné za čerpanie peňazí zo štrukturálnych
a kohéznych fondov po vstupe do únie.
Podobne musí Slovensko venovať zvýšenú pozornosť
posilňovaniu kapacít v oblasti poľnohospodárstva a životného prostredia, uvádza sa v slovenskej časti návrhu rezolúcie. Ten obsahuje všeobecnú časť o rozšírení a krátke hodnotenia všetkých 13 kandidátskych krajín.
Všeobecná časť pripomína kandidátom, že najvyššou
prioritou musí byť boj proti korupcii a prehľadné
verejné financie. Najväčším problémom ostávajú podľa EP administratívne a súdne kapacity. Návrh všetkým kandidátom pripomína, že musia pokračovať v reformách vo všetkých oblastiach aj po ukončení rokovaní a po
samotnom vstupe do EÚ. Víta odhodlanie Európskej komisie monitorovať pokrok kandidátov do vstupu i po ňom. Poslanci berú na vedomie komisiou navrhovaný ochranný mechanizmus pre prípad narušenia vnútorného trhu únie po rozšírení. V politickej oblasti by navrhovaná ochranná klauzula mala byť vyjadrená s najvyššou obozretnosťou a mala by sa použiť len v prípade, ak sa vyčerpajú všetky ostatné možnosti riešenia dočasných problémov.
Návrh rezolúcie očakáva od členských i kandidátskych
krajín v záverečnej etape prístupových rokovaní potrebnú pružnosť najmä v oblasti poľnohospodárstva a zdôrazňuje princíp solidarity medzi členskými štátmi EÚ. Finančné dôsledky rozšírenia musia byť rovnomerne rozložené medzi súčasné členské štáty, zdôrazňuje text.
Návrhom sa bude dnes v Štrasburgu prvýkrát zaoberať
zahraničný výbor EP. Poslanci potom dostanú možnosť podávať k textu pozmeňovacie návrhy a plénum europarlamentu by malo rezolúciu o rozšírení definitívne schváliť na zasadnutí od 18. do 21. novembra 2002.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.