Pozitívny výsledok írskeho
referenda k Zmluve z Nice privítal včera hlavný vyjednávač SR s Európskou úniou (EÚ), predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR a podpredseda KDH Ján Figeľ. "Znamená dôležitý krok, na základe ktorého môže vstúpiť do platnosti zmluva z Nice, tak ako bola schválená v decembri roku 2000. Tým sa umožní historicky prelomové rozšírenie únie o súčasné kandidátske krajiny, čo znamená zároveň rýchlejšie prekonanie dedičstva rozdelenia Európy z obdobia studenej vojny," povedal včera Figeľ.
Výsledok podľa neho potvrdzuje, že Írsko chce byť súčasťou dôležitých európskych procesov aj naďalej a urobilo pre to podstatné všeľudové rozhodnutie. Je zároveň povzbudením pred nadchádzajúcim bruselským summitom 24. a 25. októbra pre členské krajiny únie, a takisto pre záverečné rokovania kandidátskych krajín a EÚ, uviedol Figeľ.
Podľa jeho slov ostáva ešte veľa "domácich úloh" na strane Slovenska i na strane únie. Slovensko potrebuje dokončiť legislatívnu harmonizáciu s EÚ, uskutočniť ďalšie inštitucionálne kroky a byť konkurencieschopným najmä z ekonomického hľadiska, únia zase musí vyriešiť najmä finančné záležitosti, oblasť poľnohospodárstva a zložitú otázku Cypru, uzavrel Figeľ.
Podľa prvých oficiálnych výsledkov druhého írskeho referenda hlasovalo viac voličov v prospech Zmluvy EÚ z Nice (čítaj na strane 7).
Jednoznačne pozitívne prijal výsledok írskeho referenda o Zmluve z Nice predseda SMK a podpredseda NR SR Béla Bugár. "Teraz už nič nestojí v ceste integrácie aj našej krajiny do Európskej únie," povedal. Podľa Bugára sa vždy nájdu takí, ktorí budú rozmýšľať, či je rozšírenie únie pre nich výhodnejšie alebo nie. "Ak si každý súčasný členský štát EÚ uvedomí, že toto je predsa nielen o výhodách, ale aj o zodpovednosti, aj o solidarite, ďalšie takéto prekážky v ceste nebudú," poznamenal.
Írski voliči urobili v referende nesmierne zodpovedné rozhodnutie, komentovala pozitívny výsledok referenda o Zmluve z Nice predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre európsku integráciu a podpredsedníčka Smeru Monika Beňová. "Týmto rozhodnutím sa v podstate pomaly blížime k zavŕšeniu procesu rozširovania (Európskej únie) minimálne o 10 krajín, ktoré sú v hre," povedala včera Beňová
Íri našli v sebe európsku dimenziu, komentoval pozitívny výsledok írskeho referenda o Zmluve z Nice podpredseda ANO a člen Výboru Národnej rady SR pre európsku integráciu Imrich Béreš. "Je to dobrý signál nielen pre nás, ale pre všetky asociované krajiny," povedal včera Béreš.
Veľmi dobrým signálom pre Európu je podľa podpredsedu HZDS Vojtecha Tkáča pozitívny výsledok írskeho referenda o Zmluve z Nice. "Krajiny v Európskej únii, ktoré mali veľmi pozitívny výsledok z toho, že vstúpili do únie, prechádzajú od egoizmu k altruizmu," povedal Tkáč. "Verím, že aj SR v čase, keď bude môcť zúročiť vstup do EÚ, čo samozrejme nebude hneď, sa bude správať rovnakým spôsobom k ďalším európskym štátom," dodal.
MEDZITITUL: Dzurinda zablahoželal írskemu premiérovi Ahernovi k výsledku referenda
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda včera v telegrame zablahoželal írskemu premiérovi Bertie Ahernovi k pozitívnemu výsledku írskeho referenda o Zmluve Európskej únie z Nice.
Dzurinda sa írskemu partnerovi poďakoval v mene Slovenska za skvelú prácu, ktorú írska vláda vykonala v prospech pozitívneho výsledku referenda. Ocenil múdre rozhodnutie obyvateľov Írska, ktorí sa postavili za rozšírenie únie. Týmto svojím hlasovaním zároveň vyjadrili solidaritu s obyvateľmi kandidátskych krajín a umožnili naplniť načrtnutý scenár rozšírenia EÚ, uviedol Dzurinda v telegrame. Dodal, že sa veľmi teší na spoluprácu Slovenska a Írska v zjednotenej únii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.