Schmögnerová začiatkom decembra (!) jednoducho oznámila, že bude rozpočtové provizórium, teraz Mikloš už doslova päť minút po inaugurácii začal prepisovať Hajnovičovu predlohu. Prvé úpravy, ktoré bude v stredu prejednávať vláda, sú už na svete. Definitívna verzia by mala byť schválená v kabinete do polovice novembra a vzápätí už rozpočet pôjde do NR SR.
Nejde o maličkosť - aj dnes platí, čo sme písali pred 4 rokmi: Provizórium je zlý signál pre investorov a vôbec zahraničie, svedčí o nestabilite a podkopáva dôveru vo vnútorné prostredie. Navyše, podľa zákona, núti vládu hospodáriť presne v intenciách rozpočtu starého. Tým bol, aby sme nezabudli, pred 4 rokmi kozlíkovsko-maxonovský extenzívny model. Preto bolo vtedajšie provizórium prvým veľkým hriechom Dzurindovej vlády, ktorá miesto tvrdej práce začala spisovať čierne knihy. A preto je terajší postup milý a jedine správny. Prichádza pritom v situácii, keď jedna z koaličných strán, ANO, v kampani verejne obhajovala tézu, že provizórium je nutné a bude ho vo vláde presadzovať, lebo Hajnovičov rozpočet je nereálny.
Ukazuje sa, že nereálny skutočne je. To však normálnej vláde nemôže prekážať, aby ho zreálnila. Prvé signály, ktoré po Miklošových zásahoch novinári a analytici horúčkovito triedia, hovoria o výraznej snahe po úsporách, ale aj hľadaní dodatočných príjmov. Unisono sa médiami valí refrén, že úpravy povedú k "uťahovaniu opaskov" obyvateľstva, ťažisko nákladov redukčnej diéty by ale azda malo zostať v štátnej správe.
Z technických detailov, ktorých význam laickým okom je ťažké posúdiť, sa prikladá veľký dôraz prechodu na novú metodiku. Doteraz sa totiž rátali príjmy, výdavky a deficit v systéme MMF, ktorý bol milosrdnejší, keďže schodok opticky znižoval. Mikloš avizuje prechod na metodiku EÚ. Pre nás to znamená, že účtovný deficit na rok 2003 sa síce zvýši z 3,5% na 5%, de facto ale bude predsa nižší.
Ak je už teraz rozpočet naozaj "pravdivý" (Mikloš), pre orientáciu je podstatná táto postupnosť deficitu: 1999 - 6,6%, 2000 - 6,1, 2001 - 6,4, 2002 - 6,3 a 2003, čiže nový - 5,0%. Po týždni novej vlády - ak sú čísla pravdivé! - teda vidíme malý, ale nezanedbateľný krok k vyrovnaniu štátnych financií. Tých päť percent však stále znamená, že naša štátna a verejná spotreba bude v r. 2003 o 51 miliárd vyššia, než príjmy. Tých 51 mld. je 5% z HDP. A teraz možno zaujímavejší údaj, aj ked sa nevykazuje: Tých 51 mld. predstavuje zároveň skoro 20% všetkých výdavkov. Inými slovami, každá piata koruna, ktorú štát v r. 2003 vydá, pôjde opäť na dlh.
Legitímna je teda otázka, či sa nedalo rezať viac. Analytici totiž vyhlasujú, že opatrenia, ktoré sa zavádzajú, nebudú mať také sociálne dopady, ako "balíček" v r. 1999. Nie je jasné, odkiaľ na to tak rýchlo prišli, súbor terajších škrtov a záťaží sa totiž zdá byť akosi komplexnejší.
Na príjmovej strane (rozpočtu) nás čaká zvýšenie nepriamych daní. Sortiment ale naozaj nie je objavný - tabak, alkohol, benzín, reštauračné služby. Treba povedať, že toto je manéver najjednoduchší a spoľahlivo ho dokáže aj každá ľavicová vláda. Na strane druhej, ako nejaké nesystémové zvyšovanie sa to chápať nedá, keďže slovenské "dépéháčka" sú v tejto tovarovej kategórii podstatne nižšie než v EÚ, kde sa po vstupe aj tak musíme prispôsobiť. A je jasné, že lepšie postupným krokom, ako čínskym skokom.
Jednou z kruciálnych oblastí úspor by mal byť systém sociálnych podpôr. Mikloš predpisuje vo svojom návrhu Kaníkovi nájsť cca 6 až 7 mld. To pre širokú obec prijímateľov iste nebude príjemné, treba ale povedať, že špeciálne tu je nevyťažených rezerv neskonale viac. Rozhodnutie, že ktoré dávky sa budú krátiť, by mal urobiť Kaník. A je treba povedať, že vhodnejšieho človeka na túto smutnú prácu asi v slovenskej politike niet. Nedá sa ale svietiť, systém musí podporovať iba tých, ktorí sú naozaj odkázaní. Zaujímavé bude sledovať osud plošných detských prídavkov. Tie totiž presadzovali v minulom volebnom období presne SDKÚ a SMK. Zrušiť by sa mali úplne príspevky na bývanie, je však skoro isté, že sa budú iba krátiť. To je nesystémové.
Výrazne by sa mali znížiť výdavky v štátnej správe. Dvomi ťahmi; prepustením cca 2000 úradníkov a zmrazením hlúpych mzdových nárastov, ktoré v populistickom ťažení prijímala bývalá NR SR. Okrem týchto kardinálnych opatrení je pripravený rad ďalších. Ak pripočítame uvoľnenie nájomného a energetických médií, dokopy naozaj ťažko uveriť, že by bol náraz slabší ako bol v máji 1999. A je zbytočné a hlúpe nadávať; vláda to skutočne nerobí z plezíru, ale z nutnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.