napokon obhájili prvé tri priečky ženy, ktorých bolo paradoxne na doterajších ročníkoch festivalu pomenej.
Zatiaľ čo "zlatá" Alexandra Vargovčáková (rozhovor s ňou sme priniesli v pondelkovom Korzári) vychutnávala sladké víťazstvo obkolesená chlapcami so skupiny Ravens Blue, predtým konkurentky Anna Babjaková a Eva Maláková oslavovali svoje stupne víťazov v kamarátskom objatí.
"Už sme sa stihli zbratať. Teda 'zosestriť'," smiali sa speváčky, ktoré sa navidomoči našli i ľudsky, fungujúc na rovnakej vlnovej dĺžke. "Ktovie, možno z toho bude i duet," hovorí Eva, ktorá obsadila tretie miesto, načo strieborná Anka vehementne prikyvuje.
A čo im dalo umiestnenie v súťaži? "Z výhry zaplatím účet za telefón. Svoj i bratov," smeje sa Anna, ktorá spieva už tri roky, po tom, čo ju "objavil" Marián Čekovský. "Na svete je už demo-nahrávka, čo bude ďalej, uvidíme, nechám sa prekvapiť," dodáva podľa prezentovanej skladby romanticky zádumčivá blondínka, ktorá sa chce naďalej venovať vlastnej tvorbe v slovenčine, keďže doteraz preferovala angličtinu.
"Peniaze za výhru potešia, ale privítala by som skôr cenu, ktorá by nás posunula viac do hudobnej scény. Ponuku na spoluprácu, alebo možnosť využitia nahrávacieho štúdia," skočí kolegyni do reči toho večera hudobne veselšia tmavovláska Eva, ktorá doteraz spievala so svojou kapelou na Orave, odkiaľ pochádza.
"V každom prípade je to však pre mňa stimul, aby som na sebe neprestala pracovať," dodáva s úsmevom táto devätnásťročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave.
Okrem mediálnych zástupcov Slovenského rozhlasu oživili zostavu odbornej poroty i dvaja zástupcovia hudobnej branže. Popri gitaristovi Petrovi Bičovi ku konečnému verdiktu prispel i hlas Košičana Mariána Čekovského. "Hudba nie je súťaž. Hudba je boží dar," myslí si klávesák, producent, skladateľ a na desať strán rozbehaný Čeky. "Preto podľa mňa rozhodovanie o tom, kto má byť prvý či druhý nie je až také podstatné. Dôležitejšie ako stupeň víťazov je skôr upevnenie viery neocenených muzikantov v seba samých. To, že ich skladba neuspela na súťaži, neznamená, že je slabšia. Ak je robená podľa ich najlepšieho svedomia, raz príde jej čas. Najväčšie hity sa rodia práve náhodou a nie účelovo, kvôli súťaži. A zmysel Košického zlatého pokladu? Ten je určite už len v tom, že som tu zaregistroval pár talentov. Osobne sa mi páčili Košičania Mekbet i Martin Kraus zaspieval skladbu ozaj dobre, Peter Bojko so svojou 'abecedou' mal šmrnc, o Anne Babjakovej ani nehovorím, no a na sympatickej víťazke Alexandre veľmi cítiť jej líderské ťahy, čo nemá každý a tým ma zaujala," uzavrie Marián svoje filozofické okienko, nevylúčiac prípadnú spoluprácu s niektorým z uvedených interpretov.
O tom, že "poklad" je magnetom i pre zvedavcov z profesionálnej muzikantskej branže, svedčili známe tváre, ktoré sa po finálovom večeri objavili medzi hosťami na záverečnej recepcii. Jedným z nich bol napríklad Tibor "Apa" Egry, dlhoročný dídžej a momentálne programový riaditeľ košického Okey Top rádia. "Nebol som na tomto podujatí asi tri roky a musím povedať, že sa mi veľmi páčilo. Dokonca mi vyšli dva tipy z trojice umiestnených," prezradil nám Apa. "Jednoznačne najviac sa mi páčili Ravens Blue a Anka Babjaková. Zapôsobil na mňa Matej Vaník, ktorý bol po imidžovej stránke výborný, podobne ako posledný Elektric plus, tí vniesli na javisko život. Škoda, že sa im neušlo nejaké ocenenie. Trošku som bol sklamaný z niektorých kapiel, ktorým bolo jedno, ako na javisku pôsobia, prišli si len zahrať. Imidž je dosť dôležitý a to, ako si na ňom kto dáva záležať, odzrkadľuje záujem, ako chce ozaj v branži preraziť. Podaktorým mladým ľuďom chýba v tomto smere zdravé sebavedomie, čo je škoda," dokončí Tibor.
"Celú súťaž som si odsledovala sediac v hľadisku a musím povedať, že sa mi páčilo, dokonca mi vyšli tipy, v čom som sa zhodla s porotou. Úroveň súťaže? Toho roku dosť dobrá," odpovedá diplomaticky speváčka Nataša Džunková, ktorá momentálne boduje v rádiových hitparádach so svojím singlom Som aká som, ktorý naspievala i vo francúzštine. Nezaháľa ani jej brat Miro, jeho debutové CD bolo nedávno čerstvo pokrstené. V telke môžte zhliadnuť klip k jednej z jeho piesní - Dievča z Liverpoolu.
Krstilo sa i na poklade. Prvý album minuloročného víťaza Andyho Ďuricu. A to rovno nezvyčajným aktom - natierania masla na nič netušiaci nosič. "To aby jeho predaj išiel ako po masle," vysvetľuje Andy, ktorý po roku svojej činnosti od výhry súťaže na rovnakom pódiu prezentoval plody svojej práce v podobe minikoncertíku nových skladieb z CD-čka.
K osemnástinám súťaže, ktorá je svojho druhu jediná na Slovensku, prajeme všetko naj a hlavne čo najviac kvalitných interpretov. Aj tých cezpoľných, čo garantujú, že záujem súťažiť tu stále je. Popri ostatných interpretoch z Košíc, ktorými boli kapela Bekbet, Martin Kraus a Zuzana Žabková sa pokladu zúčastili i Bardejovčania Peter Bojko a Eva Vajdová, Bratislavskí Fajront a Matej Vaník, Poprad zastupovala kapela Elektric plus a Nitru skupina Haned.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.