Táto skutočnosť negatívne ovplyvňuje hlavne stabilizáciu mladých rodín a nevytvára priestor na mobilitu pracovnej sily. V návrhu záverov k Národohospodárskej stratégii a politiky SR to uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska František Slávik.
Ako dodal, v tomto období je rozvoj bytovej výstavby obmedzený aj vzhľadom na veľmi nízku solventnosť prevažnej časti obyvateľstva a malú angažovanosť obcí, miest a štátu. Preto zamestnanecké zväzy a profesijné komory na Slovensku navrhujú vláde zachovať terajšie podporné nástroje bytovej výstavby ako Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB), hypotekárne úvery a stavebné sporenie. Ďalej navrhujú stanoviť dlhodobo dotáciu do ŠFRB vo výške 3 až 5 mld. Sk, alebo určitým percentom z HDP,ktorá bude nemeniteľná a zapracovaná každoročne do štátneho
rozpočtu.
Zákonným opatrením navrhujú prijať zásady na nepriamu
formu podpory rozvoja bývania so zvláštnym zreteľom na
obnovu, revitalizáciu a zatepľovanie panelových domov. Mestá a obce by mali podľa zamestnaneckých zväzov a profesijných komôr zabezpečiť v územných plánoch miest a obcí pozemky na výstavbu bytov vrátane vybudovania základnej infraštruktúry. V ich návrhoch je tiež príprava obnovy a revitalizácie sídlisk v ucelených častiach vrátane vonkajších úprav a dobudovania infraštruktúry.
Podiel slovenského stavebníctva na tvorbe HDP s menej ako 4 % je hlboko pod úrovňou európskych krajín s podielom 8 až 12 % na tvorbe HDP. Zamestnanosť v stavebníctve na Slovensku sa pohybuje pod úrovňou 5 %, pričom vo vyspelých ekonomikách Európy predstavujú podiel 7 až 10 % pri omnoho lepšej situácii v oblasti bytov, dopravnej infraštruktúre, životného prostredia, starostlivosti o stavebné fondy a podobne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.