odporučila slovenskej vláde zvýšiť prísun verejných financií do poľnohospodárskej prvovýroby. Expertná správa odporúča formou spolufinancovania grantov Európskej komisie a aj priamych dotácií rozpočtové prostriedky o tri miliardy korún vyššie, ako boli v doteraz najlepšie financovanom roku 2001. "Poznám závery a budem pracovať tak, aby som zvýšenie dosiahol," povedal Simon.
Pre nového ministra sú prioritné dve veci. Chce úspešne dokončiť prístupové rokovania s Bruselom a spriehľadniť dotačný systém. Preto dal hneď po nástupe do funkcie zverejniť na internete tzv. dotačné tituly podľa regiónov, druhu dotácie a aj podľa subjektov, ktoré ich získali. "Transparentným preukazovaním toku dotácií budem môcť kolegov vo vláde presvedčiť o efektívnosti využívania peňazí," povedal.
Simon sa domnieva, že vodné hospodárstvo má bližšie k životnému prostrediu, a preto bude vodohospodárske aktivity vykonávať v úzkej spolupráci s ministerstvom životného prostredia. Bude tak konať dovtedy, kým sa vodné hospodárstvo nepričlení k rezortu životného prostredia.
Úplne opačne však vníma tendencie presunúť potravinárske odvetvie pod správu rezortu hospodárstva. "Všetko, čo súvisí s prvovýrobou a spracovaním, patrí v Európskej únii k poľnohospodárstvu. Aj na Slovensku to tak bude," zdôraznil.
Podobne ostro sa Zsolt Simon vyjadril k pokusom previesť potravinársku kontrolu do rezortu zdravotníctva. "V Európskej únii platí pravidlo jasnej cesty, ktorej hovoria ´z poľa až po kuchyňu´. Nemožno efektívne zabezpečiť kontrolu v potravinárstve, ak ju rozdrobíme," povedal v odpovedi na novinársku otázku.
Simon sa nechcel vyjadriť k budúcim štátnym tajomníkom a nehodnotil ani problémy s lesným hospodárstvom. Na ministerstve prebieha audit najdôležitejších činností, ktorý sa skončí asi o desať dní. Dovtedy je pozastavené aj rozhodnutie o tendri na informačný systém IACS.
(al)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.