sto dní svojej existencie.
Mladá fronta Dnes (MfD) pripomína, že sotva ministri nastúpili do úradu, zaplavila Čechy veľká voda. Keď ustúpila, vláda sa skoro rozpadla. Žiadny z doterajších českých kabinetov ešte nezažil takých dramatických prvých sto dní, počas ktorých je vláda tradične obhajovaná pred kritikou opozície.
Ako píše MfD, Špidlova vláda sa teší veľkej popularite - v septembri jej dôverovalo 48 percent obyvateľov, čo predchádzajúci kabinet Miloša Zemana nikdy nedosiahol. Na druhej strane však pripomína jej slabosť - Zeman sa totiž nemusel dohadovať s koaličnými partnermi a opozičná zmluva s ODS mu zaručovala pokojný život.
Špidla síce sľuboval stabilnú vládu, ale už prvé vážne hlasovanie o povodňovom balíčku ukázalo jej slabosť, keď stroskotalo na hlase jedinej poslankyne Hany Marvanovej. Neistá pozícia vlády sa podľa MfD ukazuje aj v každodennej prevádzke. Kabinet sľuboval odpolitizovanie kľúčových ekonomických a mediálnych inštitúcií, čo sa však stále odkladá. Ekonomickí komentátori často tvrdia, že Špidlovej vláde chýba jasný ekonomický líder. O ekonomických otázkach podľa denníka rozhodujú premiér Špidla, minister financií Bohuslav Sobotka, úradujúci líder US-DEU Ivan Pilip a ľudovecký šéf rozpočtového výboru Miroslav Kalousek. Poslední dvaja však nie sú členmi vlády a Špidla a Sobotka nie sú vzdelaním ekonómovia. Okrem privatizácie Telecomu a neúspešného pokusu zvýšiť dane nespravil kabinet žiadne významné ekonomické rozhodnutia, pripomína MfD.
Vládu napokon čoskoro čaká ďalšia Zaťažkávacia skúška - hlasovanie o budúcoročnom rozpočte. Jazýčkom na váhach je opäť bývalá šéfka unionistov Marvanová, ktorá avizovala, že rozpočet podporí, ak budú splnené štyri podmienky. Prvá požiadavka už splnená bola - schodok bol znížený zo 157 miliárd na 111,3 miliardy korún. Ak Marvanová za rozpočet ruku nezdvihne, väčšinová vláda premiéra Špidlu v tomto zložení skončí, uzatvára MfD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.