Slovensko bude mať po vstupe do Európskej únie 14 poslancov Európskeho parlamentu, hoci Zmluva z Nice mu prideľuje len 13 kresiel.
Do únie v roku 2004 totiž nevstúpia Rumunsko a Bulharsko a väčšina z 50 poslaneckých miest, ktoré im patria, sa prerozdelí medzi 25 členských krajín. Ministri zahraničných vecí EÚ sa v utorok v Luxemburgu dohodli na spôsobe tohto prerozdelenia, ktoré však nezverejnili. Medzi novinárov sa však včera dostal dôverný dokument, z ktorého vyplýva, že Slovensko získa až do prijatia Rumunska a Bulharska pravdepodobne v roku 2007 jedno poslanecké kreslo navyše.
Najviac poslancov bude mať v 25-člennej únii Nemecko, ktoré bude v europarlamente zastupovať 99 ľudí, rovnako ako to predpokladá Zmluva z Nice. Francúzsko, Británia a Taliansko budú mať po 78 poslancov (namiesto 72 podľa Nice). Najväčšiu kandidátsku krajinu - Poľsko - bude zastupovať 54 poslancov. Česká republika by mala mať dočasne 21 poslancov, rovnako ako Maďarsko. Podľa Nice patrí obom krajinám po 20 poslancov, proti čomu Praha a Budapešť vytrvalo protestujú, keďže porovnateľným krajinám ako Belgicko a Portugalsko prisudzuje Zmluva z Nice po 22 poslaneckých kresiel. Tým podľa nového prerozdelenia patrí po 24 kresiel. Celkovo bude po rozšírení o desať krajín sedieť v Európskom parlamente 726 poslancov namiesto 732, s ktorými pre 27 krajín (12 nových) počíta Zmluva z Nice. Rozhodnutie ministrov by mali zajtra na summite v Bruseli potvrdiť šéfovia štátov a vlád európskej pätnástky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.