zahraničných spravodajských služieb v NR SR. Reagovali tak na včerajšie vyjadrenia krajského tajomníka KSS Štefana Miklúša, podľa ktorého "zahraničné spravodajské služby by mohli mať informátorov v slovenskom parlamente aj z radov poslancov za Komunistickú stranu Slovenska, ktorí v minulosti emigrovali".
Spresnil, že sa to môže týkať poslancov Karola Ondriaša a Hermana Arvaya, ktorí v 80. rokoch emigrovali do USA a teraz zastupujú stranu v parlamente. "Je to pre mňa úplne nová informácia. Ešte som sa s ňou nestretol a neviem, kto to vymyslel. Odmietam takéto hodnotenie," povedal pre TASR Ondriaš.
Podpredseda KSS a vyštudovaný biofyzik Ondriaš tvrdí, že v roku 1988 odišiel do USA na pozvanie vedenia Univerzity v Connecticute. Spresnil, že tam absolvoval postgraduálny študijný pobyt a po roku a pol sa vrátil na Slovensko. V roku 1992 odišiel do USA, pretože Univerzita v New Yorku mu ponúkla prácu výskumného pracovníka. Pôsobil tam štyri roky. Stranícky sa chcel angažovať medzi komunistami už v roku 1986, ale ako povedal, jeho kandidatúra nebola úspešná, preto do KSČ nevstúpil. Do "novej" KSS vstúpil až v roku 1998.
V súvislosti s návratom na Slovensko Ondriaš konštatoval: "vrátil som sa, lebo tu mám rodičov a priateľov".
Hovorca slovenských komunistov Herman Arvay považuje informácie
o tom, že by bol zahraničným informátorom za výmysel. "Neviem o čom
by tak mohol informovať zahraničie," povedal Arvay. Dôkazom toho, že
"neutiekol do zahraničia kvôli nejakým priestupkom" je podľa neho
skutočnosť, že v roku 1992 bol "rehabilitovaný v plnej výške". "Bol
som slobodný, bezdetný, hľadal som dobrodružstvo a dostal som víza do
USA, preto som odišiel," povedal Arvay.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.