Českých voličov čakajú dnes a zajtra
doplňujúce voľby do tretiny Senátu Parlamentu ČR, ktoré však pravdepodobne poznamená nízka volebná účasť. Nedávny prieskum agentúry SC&C hovorí o očakávanej štvrtinovej účasti na hlasovaní.
Hoci výsledok senátnych volieb, ktoré rozhodnú o obsadení 27 kresiel v 81-člennom Senáte, ovplyvní blížiacu sa voľbu nástupcu prezidenta Václava Havla v parlamente, krajinu neovládla žiadna mohutná kampaň. O priazeň voličov sa uchádzajú kandidáti 31 politických strán a 11 nezávislých - celkovo 169 ľudí. Druhé kolo hlasovania, v ktorom bude pravdepodobne zvolená väčšina senátorov, sa uskutoční o týždeň neskôr, spolu s komunálnymi voľbami.
Do tretiny Senátu sa volí každé dva roky a mandát senátorov je šesťročný. Kandidáti, za ktorých bude hlasovať viac ako 50 percent voličov, budú zvolení už v prvom kole. Ak žiadny nezíska viac ako 50 percent, do druhého kola postupujú dvaja najsilnejší a víťazom sa stáva kandidát s najväčším počtom hlasov.
Tento rok bude najviac senátnych kresiel obhajovať práve vládnuca ČSSD, ktorej 11 zo 14 senátorov končí. Ďalšie strany vládnucej koalície KDU-ČSL a US-DEU mali doteraz v Senáte 31 zástupcov, mandát však tento rok končí len šiestim ľudovcom. Opozičná ODS môže stratiť maximálne päť mandátov z 22 a komunisti môžu prísť
o jedného z troch senátorov.
Medzi najznámejšími tvárami uchádzajúcimi sa o kreslo senátora sa objavil šéf televízie Nova Vladimír Železný, ktorý má veľké šance zvíťaziť v Znojemskom kraji. Proti vicepremiérovi Pavlovi Rychetskému (ČSSD), ktorému končí šesťročný senátorský mandát, sa v Strakonickom kraji postavil Karel Schwarzenberg. Za Prahu 1 by sa do Senátu chceli dostať napríklad vydavateľ zoznamu spolupracovníkov ŠtB Petr Cibulka, či sexuológ Petr Weiss. Definitívne v Senáte končia Egon Lánsky (ČSSD), Michael Žantovský (ODA) a nezávislý senátor Václav Fischer.
Senát v českom ústavnom systéme plní kontrolnú funkciu a je označovaný za poistku demokracie. Podľa mnohých je však Senát zbytočný a pravidelne sa objavujú názory, že ho treba zrušiť, čo sa v konečnom dôsledku prejavuje v nezáujme voličov o senátne voľby. Po tohtoročných voľbách do Senátu sa ale môže zmeniť rozloženie politických síl v hornej komore parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.