ktorého závisí zdravie celého tela.
Pri prechádzaní potravy telom zanechávajú potraviny na vnútornej strane hrubého čreva hlienovitý povlak. Ten môže časom zosilnieť, črevo potom obsahuje veľa nestrávenej a nevyužitej potravy a zadržiavaný obsah sa postupne zbavuje vody. Zápcha má dve príčiny: prvá je konzumácia priemyselne upravenej (denaturovanej, rafinovanej) stravy, druhá je to, že pri nutkaní na stolicu sa nejdeme hneď vyprázdniť. Dlhšie zotrvávanie stolice v črevách spôsobuje zvýšené vstrebávanie jedov do krvného obehu. S tým súvisí únava aj podráždenosť, môžu sa objaviť bolesti hlavy, zhoršenie nálady až depresia. Z toho je jasné, že čistota hrubého čreva je pre ľudský organizmus veľmi dôležitá.
Aká je prirodzená pomoc proti zápche?
Dobrá výživa, ktorá ovplyvňuje vylučovacie procesy, regeneráciu a posilnenie tkanív. Nejedzte potraviny, ktoré sme uviedli na začiatku, doprajte si čerstvé ovocie, zeleninu, kvôli vláknine.
Klistýre, črevné sprchy sú pre dlhodobo zanesené črevo veľkou úľavou. Zažívací trakt čistia tiež saponíny yucey, ktorú treba užívať dlhodobo. Žiadna liečba by nemala prebiehať bez predchádzajúceho výplachu čriev a bez rady lekára.
Je dôležité, v akých podmienkach jeme a ako jedlo konzumujeme. Nájdime si čas, nejedzme v strese , venujme sa tomu, čo máme na tanieri, každé sústo poriadne požujme. Stresy sťahujú žalúdok a hrudník a potom obmedzujú pohyb bránice. To zhoršuje kvalitu dýchania (tento dôležitý dýchací sval masíruje črevnú peristaltiku - pohyb svalov).
Každé ráno pomáha pitie horkého čaju z púpavy, zemežlče a iných horkých bylín, stimulujúcich zažívací systém.
Dobré sú tiež zázvorové obklady v bedrovej časti a celkové kúpele so zázvorom alebo soľou.
Autor: Xe
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.