našťastie toxíny zneškodní tepelná úprava. Úhory sú dravé ryby príznačné podlhovastým hadovitým telom. Na rozdiel od hadov majú chvost z bokov sploštený a dlhú nízku chrbtovú plutvu, ktorá prechádza do plutvy chvostovej. Rad úhorotvarých rýb tvorí asi 300 druhov, väčšinou morských. Delíme ich na vlastné úhory a na murény. Úhory majú vyvinuté prsné plutvy, murénam chýbajú.
V európskych riekach, vlievajúcich sa do Severného mora, žije úhor obyčajný. Slovenské rieky, až na Dunajec, patria do čiernomorského úmoria. V našich vodách žijúce úhory pochádzajú z umelého vysadenia. Vo východoslovenskom regióne ich rybári vysadili do väčšiny priehradných nádrží a väčších štrkoviskových jazier, kde kapitálne úlovky majú hmotnosť až 3 kg. Takéto úlovky poznáme napr. z Čane pri Košiciach a zo Zemplínskej Šíravy. Úhory z atlantického úmoria sa po dosiahnutí pohlavnej zrelosti vo veku 6 - 13 rokov vydávajú na cestu do mora. Predtým však nemali vyvinuté pohlavné ústroje, preto ich dlho považovali za bezpohlavné. Ich pôvod slávny grécky učenec Aristoteles vysvetľoval tak, že sa rodia z bahna. Jeho mylný názor sa udržal do počiatkov novoveku. Dlho však bolo záhadou, kde sa úhory rozmnožujú, vedelo sa len, že niekde v mori. Až v rokoch 1920-1921 dánska vedecké expedícia zistila, že týmto miestom je povestné Sargasove more v Atlantiku medzi Bermudskými a Bahamskými ostrovmi. Svadobné cesta európskych úhorov je dlhé okolo 8 000 km.
Úhor je obyvateľom pokojných vôd, riečnych ramien, rybníkov a jazier, priehrad, hatí a pod. Cez deň sa ukrýva pod koreňmi pobrežných stromov, v dierach v brehoch a pod. Keď mu jeho sídlo prestane vyhovovať a nemá spojenie s voľným tokom, môže ho úhor za tmavej noci opustiť a vydať sa po súši plazením hľadať nové útočisko. Aktívny je prevažne v noci, .. ako potrava mu slúžia drobné živočíchy dna - červy, larvy vodného hmyzu a menšie kôrovce. Staršie úhory lovia aj rybky a žaby. Úhor môže dorásť veľkosť 150 cm a hmotnosť 6 kg, väčšina úlovkov však meria 50 - 100 cm a váži do 1 kg.
Plôdik sa nepodobá dospelým úhorom, je vysoký a plochý, sklovito priezračný, tvarom tela pripomína vŕbový list. Golfský prúd ho unáša k severným brehom Afriky a do Severného mora. Plôdik postupne rastie a mení sa na hadíkovitého úhoríka dlhého 6 - 8 cm. Ešte stále priezračné úhoríky sa v obrovskom počte zhromažďujú pri ústiach riek a stúpajú proti prúdu, pričom vytvárajú kožný pigment a tmavnú. Napokon sa na priaznivom mieste usadia.
Morské úhory sú v početných druhoch rozšírené pri pobrežiach aj v hlbinách všetkých oceánov. Viaceré sú značne veľké, dorastajú dĺžku 3 - 4 metrov a hmotnosť až 40 kg. Tiež ony sa sťahujú na neresiská do Sargasového mora. Ich mäso je konzumné, hodnotené ako kvalitné. Na rozdiel od nenápadne tmavozelených alebo hnedočiernych úhorov murény sú živo sfarbené, často škvrnité či pásikavé. Majú veľké papule vyzbrojené ostrými zubami, pri ktorých ústia jedové žľazy. Pri uhryznutí sa výlučok jedových žliaz dostáva do rany napadnutého živočícha. Dochádza i k nebezpečným poraneniam a intoxikáciám neopatrných potápačov, ktorí holými rukami siahajú do skalných dutín a pritom natrafia na skrytú murénu, ktorá ich ihneď uhryzne. Murény (na snímke) sú rozšírené v teplých moriach, sú veľmi dravé a útočné. Cez deň sa ukrývajú v štrbinách skál a korálových útesov. Na lov vychádzajú v noci. Hoci sú nebezpečné vždy boli horlivo lovené pre výborné mäso. Už chýrny staroveký lekár Galén (podľa neho sú nazvané liečivé prípravky galeniká) upozorňoval na časté otravy po požití murén, ktoré v jeho časoch zvykli "koreniť" ich surovou krvou. Príznaky otravy sa prejavujú nevoľnosťou, zvracaním, silným slinením pri ktorom sa často tvorí pena okolo úst. Vo vážnych prípadoch nasledujú nervové príznaky spojené s narušenou pohybovou koordináciou, môže dôjsť k niekoľkodňovému bezvedomiu zakončenou smrťou udusením. Dodnes nepoznáme špecifickú liečbu pre intoxikácie úhorového typu, úmrtnosť dosahuje až 10 %.
Pre chutné mäso starí Rimania chovali murény v osobitných nádržiach. Verili, že najlepšie chutia murény kŕmené ľudským mäsom, preto im predhadzovali telá popravených otrokov a zločincov odsúdených "ad muraenas".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.