nádhernou prírodou, priaznivou klímou a historickými pokladmi, vytvára z Grécka jednu z najpríťažlivejších krajín sveta. Podľa štatistiky záujmu o návštevnosť krajiny je Grécko na čelnom mieste. Nielen u našich, ale aj u turistov z celého sveta. Hoci v skromnejšom počte, možno stretnúť na colniciach a cestách smerom na Bulharsko a Grécko aj individuálnych turistov zo Slovenska. Tých skalných, ktorí sa nechcú vzdať romantiky kempovania a voľného poznávania, s nemalou štipkou dobrodružstva. Cestu dlhú asi 1400 km k Egejskému moru je rozumné spríjemniť si v tranzitných krajinách. Viacero miest na trase v spojení prírody a kultúrno-historických monumentov, ponúka zotavenie tela a povzbudenie ducha.
Na bulharskej strane od Dunaja až po Sofiu nie sú súce miesta na dlhšie zastavenie. Vhodnejšie zastávky sú až za hlavným mestom smerom na hraničný priechod Kulata do Grécka. Za Sofiou po 90. kilometroch je veľký monument so smerovkou k Rilskému kláštoru. Náročnosť úzkej a prudko stúpajúcej cesty odmení nádherná scenéria okolitej krajiny. Kláštorný komplex, obkolesený skalami pohoria Rila, ponúka ideálne miesto na pookriatie. Samotný pravoslávny Rílsky monastyr je zaujímavý nielen svojou architektúrou, ale uchováva aj množstvo historických písomných a umeleckých pamiatok. Mnísi ho obývajú bez prerušenia od dávnych čias až podnes. Pre turistov je otvorený denne.
Vďačná a pohodlná zastávka najmä pre tých, ktorí nechcú odbočovať z hlavnej cesty, je v údolí riečky Struma, ktorá nás povedie až k Egejskému moru. Okrem romantických zákutí, ktoré riečka vytvára, sa na jej brehoch asi 40 km za Glagoevgradom nachádza mestečko Kresna. V jeho strede je zaujímavý pravoslávny chrám so starým vzácnym ikonostasom. Pozornosť upúta príkladne upravené okolie chrámu. Pri rozhovoroch s duchovnými som sa dozvedel nielen o histórii pôvodného, už neexistujúceho chrámu a terajšieho, novopostaveného, ale aj o tom, že mecenášmi pri jeho údržbe a obnove celého areálu sú miestni podnikatelia. V suteréne chrámu je malé múzeum, ktoré uchováva umelecké a sakrálne cenné predmety. Sprievodcom je tu sympatický kostolník, ktorý je zároveň i predavačom v úhľadnom chrámovom obchodíku, hneď pri ceste. Mestečko Kresna je pokojné s príjemnými ľuďmi, zaujímavými obchodíkmi a ukážkovým trhom s ovocím a zeleninou. Dá sa tu aj prespať. Pre lepšie spoznanie histórie náboženského života v Bulharsku môže poslúžiť aj návšteva kláštora sv. Ilju, vzdialeného asi 7 km od Kresny.
Južnejšie, 35 km odtiaľ, je odbočka do mestečka Melník. V tamojších pieskových kopcoch si ľudia v dávnejších dobách vytvorili príbytky a mnohé z nich ešte aj dnes obývajú. Zaujímavá je prechádzka po samotnom mestečku. Keď ju spojíte s ochutnávkou červeného vína, aj veľmi príjemná. Dostať ho možno v každej miestnej kaviarničke a pri posedení sa od domácich dozviete mnohé zaujímavosti z tunajšej histórie. Asi po polhodinovej ceste odtiaľ dôjdeme na grécku hranicu. Otvorenie novej priestrannej colnice na bulharskej strane už umožňuje rýchle vybavenie potrebných formalít.
Na gréckom území sa musíme rozhodnúť. Buď pre vzdialenejšie letoviská na juhu krajiny, neďaleké Chalkidiki, alebo pre nás najbližšiu časť Egejského mora, vzdialenú necelých 80 km, Orfanský záliv, prípadne oblasť Kavaly. Tento záliv až po Kavalu môže teplotou, čistou vodou a prostredím konkurovať preplneným južným strediskám. Dostaneme sa k nemu cez mesto Sereš po novej ceste smerom na Amfipolis a Kavalu. Na veľkej križovatke v blízkosti mora máme možnosť vydať sa cestou doprava smerom na Thesalonoki, do 20 km vzdialeného mestečka Asprovalta. Má peknú polohu nad zálivom na úpätí zalesneného pohoria Kerdelión (1092 m) s veľmi dobrou plážou, hotelmi a kempingmi. Smerom naľavo cesta pokračuje územím gréckej Macedónie. Po celom pobreží ako aj v blízkosti Kavaly, v romantických letoviskách Peramos a Kalamit, sú dobré možnosti na kúpanie, kemping, prípadne súkromné alebo hotelové ubytovanie. Najbližšie stredisko Tuzla, asi 7 km od križovatky, poskytuje bohaté možnosti na letný pobyt. Má dlhú, širokú a udržiavanú pláž s množstvom obchodov, reštaurácie s kempom na pobreží, hotelom a ostatnými potrebnými službami. Len pár kilometrov odtiaľ sú ďalšie kempingy. Z nich najväčší je Alexandria.
(Dokončenie nabudúce)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.