Korzár logo Korzár

Strážnici z U. S. Steel musia byť pripravení na teroristický útok

Americká spoločnosť U. S. Steel Košice po svojom príchode do košických železiarní zaviedla nové pravidlá. Platí etický kódex, ktorý musia dodržiavať

všetci zamestnanci. V podniku sa podstatnou mierou sprísnila ochrana a kontrola majetku a osôb, keďže skúsenosti z minulosti nasvedčovali tomu, že na rôznych stupňoch dochádzalo k rozkrádaniu majetku. Pokynom strážnikov v uniformách sa musí každý bezvýhradne podriadiť. Na základe sťažnosti, ktorú sme v redakcii zaznamenali, sme trochu nahliadli do spôsobu práce strážnej služby. Náš zdroj upriamil našu pozornosť na vzťah medzi radovými strážnikmi a ich vedením. Členovia strážnej služby sú údajne vystavovaní neúmernému psychickému tlaku zo strany zamestnávateľa, ktorý sa podľa nášho zdroja podpísal v niekoľkých prípadoch aj pod zdravotné problémy zamestnancov. Jeden údajne už cestou do práce odpadol, ďalší majú srdcové problémy. Zdroj nám poskytol aj konkrétne prípady, kedy údajne došlo k útlaku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stanovisko k problematike nám po prešetrení prípadov, na ktoré sme poukázali, poskytol generálny manažér pre bezpečnosť spoločnosti U. S. Steel Košice Christopher Bowker. Hneď v úvode zdôraznil, že strážna služba prešla od dôb pôvodnej VSŽ veľkými zmenami, jej zamestnanci absolvovali množstvo školení. "Naši strážnici musia byť pripravení aj na prípadné teroristické útoky. Slovensko zatiaľ nemuselo riešiť problém terorizmu z prvej ruky na základe vlastnej skúsenosti, ale udalosti či už z 11. septembra minulého roku, alebo teraz z Bali, Manily či z Moskvy však poukazujú na to, že teroristické útoky sa nedajú predvídať. Teroristi môžu udrieť v ktoromkoľvek kúte sveta. Máme do činenia s novým fenoménom. Školenia našich strážnikov sú preto veľmi detailné. Vedieme ich k tomu, aby dokázali sami analyzovať a riešiť situácie. Už dávno ich práca nie je len o kontrole vstupu do areálu. Zaviedli sme vysokú úroveň školení dúfajúc vo vysokú úroveň bezpečnosti," poznamenal Ch. Bowker.

SkryťVypnúť reklamu

Práca strážnikov je určite zodpovedná. Je však taký aj prístup vedenia k nim? Údajný tlak vyvíjaný na zamestnancov sa už podpísal pod zdravotné problémy viacerých z nich... "Som sklamaný z toho, že zdravotné problémy niektorých zamestnancov sa dávajú do súvisu s ich prácou. Ak niekto odpadne cestou do práce, nedá sa preukázať, že to súvisí so stresom zo zamestnania. Je pravdou, že máme strážnikov, ktorí majú problémy napríklad so srdcom, ale dávať to do týchto súvislostí pokladám za nefér. Neexistuje žiadny lekársky nález, ktorý by niečo takéto potvrdzoval," skonštatoval Ch. Bowker.

Prešli sme k jednotlivým prípadom, na ktoré poukázal náš zdroj, aby sme si vypočuli aj názor druhej strany. Podľa informácií, ktoré sme dostali, počas obchádzky areálu jeden z dvojice strážnikov odpadol, pričom si poranil hlavu a začal krvácať. Jeho partner mal pokazenú vysielačku, a tak utekal k najbližšej bráne, aby mohla byť privolaná záchranka. Sanitka prišla a zraneného odviezla. Počas toho, čo zháňal zamestnanec pomoc pre kolegu, stratil zariadenie, ktorým sa hlási na jednotlivých stanovištiach počas služby a ktoré stojí 600 USD. Predpokladal, že keďže jednal v snahe o záchranu ľudského života, bude tento fakt jeho vedenie akceptovať. Namiesto toho mu podľa nášho zdroja bola daná výpoveď.

SkryťVypnúť reklamu

Čo po prešetrení tohto prípadu zistil Christopher Bowker? "Časť týchto informácií je nepresná. Strážnici predtým, ako sa vydajú na pešiu obchôdzku, sú povinní prekontrolovať funkčnosť zariadení, ktorými disponujú. V tomto prípade si buď vysielačky neskontrolovali a išli na obhliadku, alebo ak im zo začiatku zariadenie fungovalo a pokazilo sa až neskôr, mali povinnosť okamžite, ako to zistili, ísť k najbližšiemu telefónu a túto skutočnosť ohlásiť. Boli by okamžite dostali nové zariadenie. Čo sa týka vzniku zranenia, strážnik neodpadol, ale v tme si narazil hlavu o oceľovú konštrukciu. Fakt, že nefungovalo rádio ani baterka, spôsobil, že druhý strážnik nemohol privolať pomoc. V bežnej situácii by najskôr poskytol prvú pomoc, potom prípad ohlásil cez vysielačku vedúcemu zmeny a ten by zabezpečil odbornú lekársku starostlivosť."

Podľa Ch. Bowkera zareagoval kolega zraneného neprimerane, pretože 30 metrov od neho stál ďalší strážnik, ktorého stačilo upozorniť a bol by privolal pomoc. Namiesto toho strážnik utekal až na vrátnicu, čím stratil jednak čas a v panike stratil aj spomínané zariadenie pipe ktorým sa hlásia strážnici na jednotlivých stanovištiach. "Nie je však pravdou, že by sme boli dali tomuto strážnikovi výpoveď. Neboli voči nemu vyvodené ani žiadne finančné sankcie. Informovali sme ho o tom, čo urobil nesprávne. Snažil sa pomôcť, ale neurobil to správne. Na základe tejto skúsenosti sme obnovili metodické školenia, aby v podobných prípadoch vedeli naši zamestnanci, ako postupovať."

Zamestnanci strážnej služby pracujú v 12-hodinových zmenách. Stáva sa, že po ukončení takejto zmeny musia aj štyri-päť hodín podľa nášho zdroja tráviť na poradách. Stali sa prípady, že unavený človek na takejto porade zaspal. Keď to zistil bezpečnostný koordinátor, spustil spŕšku nadávok, hodil po spiacom knihu a postavil ho tvárou k stene. Náš zdroj sa v tejto súvislosti pýta, či etický kódex platí pre všetkých zamestnancov USSK, alebo či sa amerického a anglického vedenia netýka.

"Bezpečnostný koordinátor nie je zodpovedný za termíny školení, tie určuje vedenie bezpečnostnej služby. Takéto školenia trvajú do troch hodín, len raz trvalo štyri hodiny, ale to už bolo dávno. Dôvodom bolo, že školení kládli veľa otázok. Po prešetrení som zistil, že koordinátor po spiacom nehodil knihu, ale pravdou je, že ho postavil k stene. Rozprával som o tom s bezpečnostným koordinátorom a oznámil som mu, že takéto správanie nebudeme akceptovať. Uistil ma, že niečo podobné sa už nebude opakovať. V minulosti pôsobil v armáde, absolvoval tvrdý armádny výcvik, takže má prísnejšie metódy," uviedol Ch. Bowker. Bezpečnostný koordinátor začal absolvovať školenie CI orientované na kontinuálne zlepšovanie.

Strážnici strážiaci parkovisko majú tiež 12-hodinové zmeny. Počas zmeny je na parkovisku údajne len jeden strážnik, aby sa v prípade krádeží mohla vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnemu zamestnancovi. Parkovisko neustále sníma kamera, strážnik údajne nemôže odísť najesť sa alebo na WC. Celý čas musí stráviť na nohách... "Stráženie parkoviska je veľmi dôležité aj vzhľadom na to, že sme zaznamenali veľa vlámačiek do áut. Bolo by ťažké, aby jeden strážnik zvládol celé parkovisko, preto je stráženie posilnené kamerami a druhým strážnikom. Nedávno sme ho však museli presunúť inde, a tak je momentálne na stráženie len jeden. Určite však počas zmeny má strážnik možnosť najesť sa, takisto sa môže vzdialiť, ak potrebuje ísť napríklad na WC. Opustenie stanoviska však musí nahlásiť vedúcemu zmeny, ktorý ho počas neprítomnosti nahradí niekým iným."

V prípade, ak cez turniket prejdú dve osoby a jednu príslušné zariadenie nezachytí, strážnik má údajne okamžitú výpoveď. Je to pravda? "Nie, zatiaľ kvôli takémuto prípadu nebol nikto prepustený. Pravdou je, že ak nechá na jednu kartu prejsť dve osoby, môže byť vystavený disciplinárnemu konaniu."

Náš zdroj chápe prístup vedenia ako snahu nasilu hľadať príčiny, pre ktoré by mohol byť zrušený pracovný pomer, pretože USSK sa oficiálne zaviazal k tomu, že prepúšťať nebude s výnimkou napríklad prípadov, keď zamestnanec sám poruší pracovnú disciplínu. Zaujímalo nás preto, aký je stav členov bezpečnostnej služby v porovnaní s obdobím pred príchodom Američanov do železiarní.

"V súčasnosti strážna služba zamestnáva o 16 ľudí menej. Za tie dva roky, čo sme tu, boli traja ľudia prepustení pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny, štyria odišli na základe vzájomnej dohody o zrušení pracovného pomeru, dvaja zamestnanci umreli a siedmi odišli do dôchodku. Päť zamestnancov nám odišlo do výroby, a tak sme na ich miesta prijali päť ďalších. Medzičasom došlo v strážnej službe k výraznému zvýšeniu platov a k zlepšeniu ich technického vybavenia," uviedol Christopher Bowker.

Zdôraznil, že mu je ľúto, že človek, ktorý kontaktoval nás, neprišiel priamo za ním. "Zmeniť myslenie ľudí je ťažké, väčšinou sa boja hovoriť. My však iba uvítame, ak nás niekto upozorní na problémy, pretože len tak ich môžeme riešiť. My sa nebránime, naopak vítame otvorenú komunikáciu," uzavrel Ch. Bowker.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 305
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 963
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 232
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 525
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 627
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 491
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 761
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 168
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 241
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 55 576
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 24 711
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 100
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 321
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 168
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 241
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 55 576
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 24 711
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 100
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 321
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu