Výskyt: Pamajorán je rozšírený hlavne v Európe a Ázii. U nás rastie v krovinách vo svetlých lesoch, na pasekách, slnečných stráňach a na pôdach skôr
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
alkalických. Často sa pestuje v záhradkách.
Popis: Je to vytrvalá, chlpatá bylina 20 až 60 cm vysoká. Má červenkastú chlpatú byť a drevnatý výbežkovitý koreň. Listy sú vajcovité, krátko rapíkaté, celokrajne alebo nezreteľne vrúbkované. Spodné sú najväčšie, k vrcholu sa zmenšujú. Drobné nachové kvety, zhluknuté do hlávky, zakončujú vetvičky. Kvety vyrastajú v eliptických alebo oválnych tvaroch. Kalich je trubkovitý, zvoncovitý, päťzubý, koruna je krátka, dvojpysková. Celá rastlina príjemne aromaticky vonia. Kvitne v júli a v auguste.
Zbierame: vňať, najlepšie v júni a júli okolo obeda. Olistenú vňať zrezávame asi 5 cm nad zemou, proste tam, kde začína olistenie rastliny 2 - 3-krát do roka. Rastlinu nikdy nevytrhávame s koreňom, aby sme ju na stanovišti nevyhubili. Vhodným náradím k zberu je kosák alebo nôž. Suší sa v tenkej vrstve alebo vo zväzkoch v tieni alebo pri umelej teplote do 35 °C. Schne dobre a pri dosúšaní ju môžeme vrstviť až do výšky 40 cm. Prítomnosť plodov a drevnatých častí je nežiadúca. Droga je príjemne aromatická a má trochu horkastú chuť.
Účinné látky: Silice, thymol, triesloviny a horčiny.
Použitie: Pamajorán je viac známy ako výborné korenie do polievok a omáčok. V obchodoch ho dostaneme pod názvom Oregano, ale to je k nám dovážané z južnej Európy. Pôsobí dezinfekčne, protizápalovo, uľahčuje vykašliavanie, zvyšuje vylučovanie žlče. Droga je silný prostriedkom uvoľňujúcim stiahnutie hladkého svalstva (spazmolytikum).
Čaj: sa užíva ako liek upravujúci činnosť žalúdka a podporujúci trávenie (stomachikum), pri žalúdočných problémoch, nechutenstve, na zvyšovanie a tvorbu žlče (choleretikum), pri silnom kašli a čiernom kašli, pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva a pri nechutenstve. Pamajorán nemá výrazné vedľajšie nežiadúce účinky a je vhodný aj pre dlhodobé podávanie. Zvonka sa používa k obkladom a kúpeľ slabších detí, ku kloktaniu pri ochoreniach ústnej dutiny a horných ciest dýchacích, pri zápaloch ďasien a pri zápale zdurených uzlín.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.