nížinných a lososovitých druhov rýb. Väčšina rýb si nájde svojich odberateľov v rybárskych organizáciách SRZ, ktorých je na Slovensku 122, alebo sú distribuované na údolné nádrže a ďalšie revíry, ktoré obhospodaruje Rada SRZ v Žiline.
Aj vo východoslovenskom regióne prvé metráky rýb už v septembri putovali do niektorých priehrad, napríklad do Domaše a Ružína. Najmohutnejší nápor zarybňovania je tradične v mesiaci október, resp. v prvej polovici novembra. Napríklad len do Domaše a jej vyrovnávacej nádrže, Ružína a pstruhovej nádrže Palcmanská maša, ktoré sú situované na východnom Slovensku sa vysadia násady rýb za vyše 3,3 mil. Sk. Pre zaujímavosť prím bude držať násada dvojročného kapra s množstvom 20 ton, pričom na celom Slovensku to bude predstavovať len v revíroch Rady SRZ 76 ton. Od zarybňovania VN Zemplínska šírava sa kvôli výskytu polychlórovaných bifenylov v sedimentoch a následne v rybách upustilo. Násada lovného pstruha dúhového bola do VN Palcmanská maša vysadzovaná pravidelne mesačne. Mimo kapra sa presťahujú do týchto kaprových vôd z produkčných stredísk násady šťuky, zubáča, amura a pod. Celková čiastka, ktorú Rada SRZ vynaloží na tohtoročné zarybnenie svojich 31 rybárskych revírov bude predstavovať podobne ako vlani vyše 12,5 mil. Sk.
Ďalšie milióny vynaložia na zakúpenie lososovitých a nížinných druhov rýb z vlastných prostriedkov už spomínané miestne a mestské organizácie SRZ na zarybnenie svojich pstruhových a nepstruhových revírov.
Autor: stg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.