sychravé počasie však neubralo z krásy a majestátnosti okolitej prírody. Zastavujeme ešte pred kúpeľmi pri starousadlíkovi, staršom pánovi v čiernom nepremokavom plášti. Pýtame sa ho na cestu k švajčiarskym domčekom, kde má tieto dni podľa našich informácií tráviť bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa. Ružbachy sú ideálnym útočiskom pred zvedavými pohľadmi, cesta z Košíc trvá dve hodiny a to máte občas pocit, že takéto úzke rozbité cesty vedú hádam už len na koniec sveta.
"Jáj, tak vy za Lexom idete?" pokýva hlavou Ružbašan. "Motal sa tu, ešte včera som ho tu videl. Je to taký normálny príjemný človek. Stále som ho videl len samého, bez ochranky."
Podľa jeho rady sme už kúpele ľahko našli. Naše prvé kroky viedli do Bieleho domu, kde sa kúpeľní hostia stravujú. Do obeda bolo ešte ďaleko, a tak sme si čas krátili rozprávaním. "Lexa tu bol od nedele, ale včera odišiel," nepotešil nás jeden z členov personálu. "Jedával v salóniku, naposledy s naším riaditeľom. Pokiaľ viem, nepije, nefajčí a jedol iba ryby."
Dával personálu tringelty? "Nie, on neplatil nič, mal to all inclusive. Navyše bol hosťom nášho riaditeľa. No a keďže neplatil, tak nenechával ani tringelty," dozvedáme sa od ďalšieho člena personálu. Lexa vraj nemal žiadne špeciálne nároky či chúťky, nedrezúroval obsluhujúcich, bol vraj celkom príjemný. Ani ženám, ktoré mu upratovali, nenechal pri svojom odchode z izby nejakú pozornosť. Býval v najlukratívnejších kúpeľných priestoroch v jednom z apartmánov švajčiarskych domčekov. Apartmán pozostáva zo spálne, obývačky a má vlastnú kúpeľnu s WC. Ženičky prezradili, že mal na izbe poriadok, veľa roboty s ním vraj nemali. Absolvoval nejaké liečebné procedúry? "Pokiaľ vieme, tak nie. Bol si len niekoľkokrát zajazdiť na koňoch, máme tu totiž aj hypoterapiu."
Zaujímalo nás, či ho prišiel niekto navštíviť. Dozvedáme sa, že za ním prišiel Gustáv Krajči, Rudolf Žiak aj Jana ŠoltýsováGantnerová, teda všetko priatelia z rodného HZDS.
To sa už začali kúpeľní hostia zbiehať na obed do Bieleho domu. Pristavili sme sa pri väčšej skupinke, aby sme sa opýtali, ako na nich zapôsobil Lexa. "Tak normálne, bol celkom príjemný," poznamenal jeden pán. Dáma v stredných rokoch však jeho názor očividne nezdieľala: "Aký už môže byť taký gangster?" otrávene poznamenala. Prítomnosť Lexu v kúpeľoch medzi hosťami evidentne vyvolala rozporuplné reakcie.
Podľa našich informácií mal Ivan Lexa stráviť štyri dni v Ružbahoch na pozvanie svojho priateľa a súputnika zo SIS Rudolfa Žiaka a ako jeho hosť údajne nemusel za poskytované služby platiť. Rudolf Žiak je totiž spolumajiteľ firmy Globus s. r. o. Stará Ľubovňa, ktorá je jedným z akcionárov spoločnosti Kúpele Vyšné Ružbachy a. s. Žiak má v Globuse tretinový obchodný podiel. Ďalším tretinovým spoluvlastníkom tejto eseročky je súčasný generálny riaditeľ kúpeľov a predseda predstavenstva spoločnosti Kúpele Vyšné Ružbachy a. s. František Horál, ktorý v rokoch 1994 až 1998 pôsobil v parlamente ako poslanec za HZDS. Eseročka Globus je vlastníkom 28 percent akcií Kúpele Vyšné Ružbachy a. s. Najväčším akcionárom je Všeobecná zdravotná poisťovňa s 39 percentami, 5 percent má obec a zvyšok je v rukách fyzických osôb.
Zašli sme aj za Františkom Horálom, aby sme sa ho ako riaditeľa kúpeľov opýtali na jeho hosťa a pravdepodobne aj kamaráta Ivana Lexu. "Ja som Ivana nevidel od roku 1999. V roku 2000 som prakticky s politikou skončil, aj keď v HZDS som samozrejme stále a začal som sa venovať biznisu. Nezbohatol som na politike. Hoci som spolumajiteľom kúpeľov, bývam v paneláku, som sociálny typ, nemám rodinný dom ani chatu či mercedes. Jazdím na svojom Daewoo Matiz alebo na služobnej Fabii."
Kedy sa teda znovu uvidel s Lexom? "Ešte v sezóne, keď mali napríklad Vilo Soboňa, alebo iní ľudia z hnutia, s ktorými sa poznám, pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Volali mi Fero, skús vybaviť miesto pre pacienta, nechce ísť na Sliač. Podobné to bolo aj s Ivanom, tiež zvažoval kúpele v Sliači, ale potom sa dozvedel, že aj my liečime tieto kardiovaskulárne choroby a dostal doporučenie k nám. Neviem vám povedať, akého rozsahu je jeho ochorenie, nie som jeho lekár."
Ivan Lexa prišiel teda do Ružbách okukať si prostredie a bol tam od minulej nedele do štvrtku. Práve dnes v pondelok má nastúpiť na dvojtýždenné liečenie. "Nastupuje ako samoplatca, ktorý chce prevenciu. Zmenil sa, veľmi schudol, stal sa z neho zásadný vegetarián, nepije alkohol a veľmi dbá na seba a svoje zdravie. Berieme ho tu ako človeka, ktorý sa chce liečiť. Viem však, že je tu nejaká politická príchuť, každý sa za ním obzerá, ale on je ten typ, čo sa každému prihovorí."
Podľa Horála si Lexa platil aj tie štyri dni, čo v Ružbahoch už strávil. "Jednoznačne povedal, že nie je odkázaný na to, aby si nedokázal zaplatiť tisícku za noc. Zhruba toľko stojí ubytovanie vo švajčiarskych domčekoch, kde podľa želania hostí môžu mať aj telefón a televízor. Sú tam jednoposteľové, aj dvojposteľové apartmány, on bude v dvojke, aby predsa len mal viac pohodlia. Plná penzia na deň stojí 330 korún."
Počas prvého pobytu podľa Horála Ivan Lexa absolvoval nejaké vyšetrenia na diagnostickom stredisku. Procedúry mu odporučí primár kardiológ. "Ja som bol minulý týždeň v Čechách, takže sme sa stretli prakticky až v posledný deň jeho pobytu. Keď sedel u mňa, pil liečivý čaj, inak ak príde na kávu, tak pije len nesku s mliekom. Dúfam, že bude s našimi službami spokojný a bude nám reklamou v obchodných kruhoch prípadne nápomocný pri zháňaní klientely. Viem, že ho ešte čakajú krušné chvíle. Keď som s ním bol, hovoril, že verí v objektívnosť a nezávislosť súdov, že ho oslobodia a bude sa môcť venovať biznisu."
V ružbašských kúpeľoch sa zotavovali viaceré známe osobnosti. František Horál spomenul grécko-katolíckeho biskupa Jána Hirku, ktorý tam bol na trojtýždennom liečení. Ešte v roku 1999 bol v kúpeľoch Jozef Migaš aj s poľským proťajškom spoločne s manželkami, zavítal k nim aj minister životného prostredia László Miklós, ktorý absolvoval niekoľko liečebných procedúr. Navštívili ich aj herci z českej Ypsilonky, teda Eben, Dejdar aj Lábus. Počas volebnej kampane absolvoval v kúpeľoch zadarmo jednu liečebnú procedúru i minister zahraničia Eduard Kukan. "Za tú jednu masáž predsa nebudeme pýtať peniaze, to je len drobná pozornosť," poznamenal riaditeľ kúpeľov.
František Horál spomenul, že v čase, keď kúpele privatizovali ľudia z hnutia, nikto o ne nemal záujem, pretože neveril v ich perspektívu. On sám má ku kúpeľom v Ružbahoch, kde bol mimochodom prvý tobogán na Slovensku, blízko. Jeho strýko pôsobil ako správca kúpeľov vo vojnových rokoch v službách grófa Jána Zamoyskeho, ktorému kúpele patrili. Jeho manželkou bola Izabela de Bourbon, neter španielskeho kráľa. "Grof bol dosť rozšafný, aj si vypil, zahral karty a tak vraj napokon skončil ako radový čašník niekde v Španielsku, hoci ovládal šesť jazykov. Jeho syn sa bol pozrieť v roku 1992 tu v kúpeľoch, ale nespomínal žiadne snahy o návrat majetku do ich rúk," dodal F. Horál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.