odmietajú povoliť prevádzku niektorých lekární, lebo majú pochybnosti o ich legálnosti. Mihálikovi sa už telefonicky vyhrážali ublížením na zdraví. „Prerezali mi všetky pneumatiky na aute, vyhrážali sa mojim synom, snažili sa ich podplácať veľkými peniazmi. Každý má strach. Aj ja mám strach o svoju rodinu," povedal po rokovaní sobotňajšieho kongresu lekárnikov v Trenčíne.
Horšie dopadol viceprezident lekárnickej komory, ktorého surovo zbili priamo v lekárni pred pacientmi a zamestnancami. Podľa člena prezídia SLeK Tomislava Jurika sa mafiánske praktiky uplatňujú voči lekárnikom na celom Slovensku.
Mihálik odmieta tvrdenia, že komora nechce povoliť zvyšovanie počtu lekární z obáv pred konkurenciou. Problém vidí prezident SLeK v tom, že novými žiadateľmi zvyknú byť nastrčené fyzické osoby a v ich pozadí figurujú firmy. Mihálik tvrdí, že tieto firmy sa snažia o získanie rozhodujúceho vplyvu nad lekárňami na území SR.
Podľa viceprezidenta Českej lekárnickej komory Lubomíra Chudobu, ktorý sa na kongrese v Trenčíne zúčastnil, v ČR došlo k liberalizácii a približne 15 percent lekární vlastnia nadnárodné reťazce. V lekárňach dochádza k obmedzovaniu sortimentu, výrobcovia musia platiť vstupné poplatky. V ponuke sú skôr drahšie lieky. Menšie lekárne zanikajú. "Polícia rieši niekoľko prípadov, kde došlo k únikom návykových látok za niekoľko miliónov korún," uviedol Chudoba.
Podľa Mihálika domáce distribučné spoločnosti nezákonne dostali do svojho vplyvu desiatky a možno aj stovky lekární. Komora už podala podnety na Generálnu prokuratúru a Protimonopolný úrad. „Urobíme všetko, aby sme v najbližších týždňoch a mesiacoch poskytli ďalšie dôkazy štátnym orgánom, aby sa urobil poriadok," povedal Mihálik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.