sme zatiaľ nevzniesli, vyšetrovanie vo veci pokračuje. K trestnému činu všeobecného ohrozenia pribudol aj trestný čin ohrozenia životného prostredia," uviedol včera riaditeľ úradu pplk. Ján Dráč.
Podľa tvrdenia Transpetrolu, prevádzkovateľa ropovodu Družba, haváriu zavinili pracovníci spoločnosti Telecom Servis Bratislava, ktorí pri kladení optického kábla v bezprostrednej blízkosti ropovodu prerazili v piatok minulého týždňa 500 milimetrové potrubie. Z porušeného vysokotlakového potrubia uniklo v priebehu zopár minút niekoľko desiatok metrov kubických ropy. Práce si objednala spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel.
Ako v sobotu uviedol generálny riaditeľ Transpetrolu Štefan Czucz, Telekom Servis nepožiadal v rámci stavebnej činnosti Transpetrol o stanovisko k výkopovým prácam a ukladaniu optických káblov v ochrannom pásme ropovodu.
Vyjadrenie Czucza včera pre nás nepriamo potvrdil šéf justičnej polície Ján Dráč. Ako uviedol, dokumentácia k stavbe má závažné nedostatky. "Ropovod nebol v projekte zakreslený," konštatoval pplk. Dráč. Ďalšie vyšetrovanie by malo nájsť odpoveď na otázku, či je to chyba dodávateľa prác, projektanta, správcu ropovodu, alebo niektorého z orgánov štátnej správy, ktoré sú do stavebného konania zainteresované.
Všetky výsledky analýzy vzoriek vody, ktoré od piatku odobrali pracovníci spoločnosti Envirocentrum zo studní, kontrolných vrtov a miestneho potoka v Belži, sú zatiaľ negatívne. Kontaminácia vodných zdrojov sa však nedá vylúčiť. Ropa, ktorá unikla z poškodeného potrubia, znečistila približne hektár ornej pôdy a spodná voda je len meter pod povrchom.
"Odobrali sme vzorky zo štyroch studní, ktoré sú najbližšie k miestu havárie. Aj keď sú dosť plytké, a teda zraniteľné, ropa ich neohrozila," potešil prítomných na včerajšom zasadnutí havarijnej komisie v Belži konateľ spoločnosti Envirocentrum Peter Sekula.
Kvalitu pitnej vody od včerajška kontrolujú aj pracovníci Štátneho zdravotného ústavu v Košiciach. Frekvenciu monitoringu prispôsobia stavu znečistenia a rýchlosti prúdenia spodných vôd. Podľa nameraných hodnôt sú záchranári zatiaľ rýchlejší.
Pracovníci Transpetrolu od vzniku havárie nepretržite pracujú na sanácii územia. Do včerajška zhrnuli a odviezli na špeciálne skládky z tretiny postihnutého územia približne 300 ton kontaminovanej zeminy. Z potrubia medzi dvoma uzávermi v dĺžke 4 kilometrov, v ktorom sa v čase havárie nachádzalo okolo 800 metrov kubických ropy, prečerpali do cisterien približne 400 metrov kubických. Presné množstvo ropy, ktorá unikla z potrubia, však nevedia určiť.
Podľa riaditeľa Transpetrolu pre prepravu Petra Poláka, väčším škodám zabránila len náhoda: "Chýbalo necelých desať centimetrov a boli pri presekli aj kábel telemetrického systému, ktorý umožňuje diaľkové ovládanie z dispečerského pracoviska. V tom prípade by odstavenie ropovodu trvalo nie tri minúty, ale podstatne dlhšie. Logicky, uniklo by aj neporovnateľne viac ropy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.