životov. V Holandsku zahynuli štyri, v Belgicku, Francúzsku a Poľsku po dve osoby, vo Švajčiarsku jeden človek.
Británia včera odstraňovala škody po orkáne, ktorý sa cez víkend prehnal cez ostrovy. Spadnuté stromy, poškodené elektrické vedenie, zničené cesty a železničné trate si vynútili uzatvorenie niektorých mostov. Železnice, trajektové linky a letiská buď prerušili, alebo úplne zastavili premávku. Oprava škôd, ktoré napáchalo veterné počasie, môže podľa asociácie britských poisťovní stáť až 50 miliónov libier. Podľa meteorológov vietor dosahoval rýchlosť 90 míľ za hodinu, čo je vyše 160 kilometrov za hodinu alebo ekvivalent čísla desať na Beaufortovej stupnici.
V noci navčera si vietor vyžiadal v Poľsku najmenej dva ľudské životy a množstvo zranených. V západopomoranskom vojvodstve zahynul 25-ročný vodič, ktorý zahynul pri dopravnej nehode súvisiacej s nepriazňou počasia. V mazovskom vojvodstve zasa prišla o život ďalšia osoba, pre ktorú sa stala osudnou vetrom odtrhnutá plechová strecha objektu. Požiarnici museli zasahovať už viac ako 2000-krát, a to hlavne na juhozápade a severe krajiny, v ktorej sa "obeťami" víchrice stali nielen stromy a strechy budov, ale aj komíny a elektrické vedenia, čo spôsobilo aj výpadky v zásobovaní elektrickou energiou. Na pobreží Baltického mora včera kvôli pretrvávajúcemu nárazovému vetru zrušili viacero pravidelných liniek námornej dopravy do švédskych miest.
Víchor, ktorý sa v nedeľu prehnal polovicou severnej časti Francúzska a ktorý miestami dosahoval rýchlosť 140 kilometrov za hodinu, zapríčinil smrť štyroch ľudí. V Paríži a jeho blízkom okolí zasahovali požiarnici po výzvach ľudí najmenej 370-krát. Prevažne po tom, ako zo striech spadli škridlice, antény a konáre stromov. Tri osoby v Paríži utrpeli zranenia po tom, ako sa rozbila výkladná skriňa. V severnej časti krajiny, v departementoch Nord a Pas-de-Calais, požiarnici zasahovali 1 000 ráz. V iných severných častiach krajiny sa zásahy požiarnikov počítali od 150-krát vyššie.
Aj Českom sa prehnala v noci navčera víchrica. Bez elektriny sa po vyčíňaní vetra ocitla časť južných Čiech, poruchu malo asi 50 liniek vysokého napätia. Prudký vietor, ktorého rýchlosť presahovala 100 kilometrov za hodinu, zanechal za sebou stovky polámaných stromov, poškodené strechy, autá a strhnuté elektrické vedenie. V rámci juhočeského kraja hasiči vyšli k 239 zásahom. Silný nárazový vietor vyčíňal aj v moravskosliezskom kraji, pravdepodobne najväčšie škody napáchal na Bruntálsku. Poryvy víchrice ničili aj Olomoucký kraj, hasiči, cestári, pracovníci železníc a energetiky od noci bojujú s následkami víchrice.
V západných Čechách sú takmer všetky hlavné železničné trate na mnohých miestach vďaka stovkám spadnutých stromov, ktoré poškodili elektrické stožiare, neprejazdné. Uzavretých je aj asi 50 ciest druhej a tretej triedy takmer vo všetkých okresoch Plzenského kraja. Víchrica tu dosahovala rýchlosť až 115 kilometrov za hodinu a zostali po nej stovky polámaných stromov, stĺpov a zničených striech. Len do polnoci vyšli hasiči v kraji k takmer 200 zásahom. Výdatné nočné dažde v Krkonošiach zdvihli hladinu Labe pri Špindlerovom Mlýne. Kvôli zvýšenému prítoku vodohospodári vypúšťajú viac vody z nádrže Labská a Les Královstva. Hladiny niektorých riek sa zdvíhajú aj v južných a západných Čechách a na severnej Morave.
Silný nárazový vietor včera ráno vyvracal v Maďarsku stromy, ničil strechy a dopravné značky. Požiarnici museli zasahovať v rôznych častiach krajiny pri uvoľňovaní komunikácií zasypaných odlomenými konármi alebo padnutými stromami. K zraneniam osôb podľa doteraz dostupných informácií nedošlo. Severozápadný vietor, ktorý miestami dosahoval rýchlosť až 150 kilometrov za hodinu, spôsobil problémy aj v Budapešti. Padajúce stromy poškodili elektrické vedenia, semafory, parkujúce vozidlá, trhali električkové vedenie a vo dvoch prípadoch museli požiarnici pomáhať zabezpečiť lešenia stavieb, ktorými pohol vietor.
Autor: Londýn/Varšava/Paríž/Praha/Budapešť (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.