vstupuje do platnosti vyhláška Ministerstva hospodárstva SR z 9. augusta tohto roku o spôsobe označovania výrobkov cenami.
O čo v skutočnosti pôjde? Každý tovar okrem výnimiek, ktoré uvedieme ďalej, bude musieť mať informáciu o predajnej cene a jednotkovej cene. Pod predajnou cenou sa rozumie cena výrobku či tovaru, jednotková cena je cena výrobku, ktorá je prepočítaná na jeden kilogram, jeden liter, jeden meter, jeden meter štvorcový, jeden meter kubický alebo na inú meraciu jednotku, ktorá sa obvykle používa pri jeho predaji. Za informáciu o jednotkovej cene sa považuje aj informácia o cene za jeden kus výrobku. Platí to aj o výrobkoch predaných podľa množstva, ktoré nie sú vopred spotrebiteľsky balené a merajú sa v prítomnosti spotrebiteľov.
Ak sa predáva napríklad pol kilogramu nejakej potraviny musí spotrebiteľ zároveň vedieť koľko stojí aj celý kilogram. Informácia o predajnej cene musí byť zreteľne odlíšená od informácie o jednotkovej cene, a to výraznejším označením. Zároveň musia byť obe dobre čitateľné a rozpoznateľné, aby spotrebiteľ takpovediac na prvý pohľad vedel rozlíšiť, o ktorú ide. Uvádzanie oboch informácií má uľahčiť situáciu pri rozhodovaní a orientácii kupujúcich, spoznať lepšie výhodnosť výberu ponúkaného sortimentu, nielen pokiaľ ide o jeho kvantitu, ale aj niektoré kvalitatívne znaky a parametre.
Podľa zmyslu vyhlášky sa tieto ustanovenia najviac dotknú väčších obchodných reťazcov - hypermarketov a supermarketov, väčších či stredných samoobslužných predajní,ale aj ďalších obchodných zariadení. Informácia o jednotkovej cene nemusí byť uvedená, ak je predajná plocha zariadenia menšia ako 150 metrov štvorcových. To však neplatí, ak sa v ňom predáva výrobok podľa množstva. Takisto to neplatí pri pultovom predaji výrobkov, pri predaji na dražbe. Medzi výnimky patrí aj predaj umeleckých diel a starožitností, či predaj výrobkov prostredníctvom nápojových a stravovacích automatov. Informácia o jednotkovej cene nemusí byť uvedená, ak sa zhoduje s predajnou cenou a ak sú hmotnosť a objem tovaru menšie alebo sa rovnajú 50 gramom či 50 mililitrom.
K výnimkám prináleží aj situácia, keď sa predávajú rôzne druhy výrobkov za jednu cenu v jednom balení alebo ak sa výrobok poskytuje ako súčasť služby. Údajmi o jednotkových cenách nemusia byť označené ani tovary, ktoré nemožno rozdeliť na časti bez zmeny kvality či ich vlastností. Informácie o uvedenom druhu ceny sa nemusia uvádzať tiež pri predaji koncentrovaných a dietetických potravín, z ktorých sa pridaním ďalších komponentov, najmä tekutých, pripravujú hotové alebo čiastočne hotové jedlá.
Možno povedať, že nový druh označovania tovarov či výrobkov pridá v súčasnosti obchodníkom, ktorí budú musieť takto postupovať, prácu navyše. Z ich radov sa už ozvali hlasy, že na rozdiel od štátov Európskej únie, kde na proces rozdielneho označovania mali podstatne viac času - až sedem mesiacov - ich táto robota čaká od nadobudnutia právoplatnosti vyhlášky v Zbierke zákonov iba za krátky čas, do 1.novembra. Kontrola ich však tak či tak neminie. Príslušné orgány inšpekcie budú postupovať podľa svojich ustanovení. Pripomenula to aj vedúca právneho odboru Krajského inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie v Košiciach Mgr. Silvia Gazdová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.