desiatich na 23 percent. Ak by sa toto zvýšenie nepriamej dane odzrkadlilo v cene jedla v plnej miere, pizza, ktorá dnes stojí v Bratislave či Košiciach 129 korún, by od nového roka zdražela na takmer 143 korún.
V menších mestách by bolo zdražovanie v absolútnom vyjadrení menej drastické. Napríklad vyprážaný syr s opekanými zemiakmi v priemernej reštaurácii v Banskej Bystrici by nestál 78 korún, ale jeho nová cena by mierne presiahla 86 korún. Percentuálne zvýšenie daní tak prehĺbi cenový rozdiel medzi pohostinstvami vo veľkých a menších mestách.
Konkurenčné prostredie by na druhej strane mohlo prinútiť majiteľov pohostinstiev a reštaurácií, aby vyššiu DPH neodzrkadlili na jedálnych lístkoch v plnej miere. Malo by to platiť hlavne vo väčších mestách, kde medzi sebou súťaží množstvo reštaurácií.
„Myslím, že obchodníci sa budú snažiť nájsť spôsob, ako nepremietnuť rast daní iba do vyšších cien. Otázka, či zákazník príde alebo nepríde do reštaurácie a využije služby nás povedie k tomu, aby sme hľadali rezervy aj inde," predpokladá Vladimír Jedlička, z marketingu celoslovenskej centrály siete stravovacích zariadení McDonald's. „My takúto možnosť zvažujeme veľmi intenzívne."
Rast cien v reštauráciách sa pravdepodobne s odstupom času odzrkadlí aj v nominálnej hodnote stravovacích poukážok, ktoré dostávajú zamestnanci od svojich firiem. „Ak dôjde k zdražovaniu, tak určite zvýšime požiadavky. Jednoducho budeme hľadať riešenie," vyhlásil odborový predák železničiarov Jozef Schmidt. Reagoval tak na otázku, či plánujú otvoriť budúcoročnú kolektívnu zmluvu a požiadajú o zvýšenie nominálnej hodnoty stravovacích poukážok. Železnice sú najväčším zamestnávateľom v krajine.
Rast DPH na reštauračné služby by sa nemal dotknúť závodných jedální, ktoré pre svojich zamestnancov prevádzkuje množstvo fabrík po celom Slovensku.
(vel)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.