priemer cien za všetky tri rozvodné podniky, nákladov za prenos energie a ďalšie podporné služby," povedal hovorca úradu Miroslav Lupták.
Úrad tým stanovil mantinely, v ktorých sa môžu dodávatelia elektriny pohybovať. „Rozvodné podniky teraz majú čas do konca októbra, aby predložili svoje návrhy taríf pre jednotlivé skupiny odberateľov," povedal Lupták. Tie môže potom úrad posudzovať do konca novembra.
Nárast cien pre rôzne kategórie odberateľov a zrejme aj regióny sa bude líšiť. Už dnes je však jasné, do akej výšky môžu narásť ceny elektriny pre domácnosti. Úrad totiž dovolí ich zvýšenie maximálne o štvornásobok ročnej inflácie. Podľa Luptáka sa bude vychádzať z priemeru indexu spotrebiteľských cien od konca októbra 2001 do konca septembra tohto roka. Podľa údajov Štatistického úradu tak bude maximálny nárast predstavovať 16,9 percenta.
Z analýzy Výskumného ústavu práce, sociálnych vecí a rodiny vyplýva, že priemerná domácnosť minula v roku 2001 na elektrinu 8287 korún. S rovnakou sumou analýza počíta aj v tomto roku, pretože medzitým sa ceny nemenili. To znamená, že účet priemernej domácnosti v budúcom roku by elektrina zdvihla o 1400,50 koruny na 9687,50 koruny.
Dôvodom zdražovania je fakt, že ceny za elektrinu nepokrývajú náklady Slovenských elektrární na jej výrobu. Úlohou regulačného úradu je pripustiť nárast cien do výšky, ktorá pokrýva oprávnené náklady a primeraný zisk.
Okrem elektriny už úrad stanovil možný nárast aj cien za teplo (o 8 až 11 percent) a vodné a stočné vzrastie o 35 a 30 percent. Vláda tiež uvažuje o zvýšení nájomného o 80 percent.
Čaká sa už len na nové ceny plynu. Tu Slovenský plynárenský priemysel ešte využíva čas do konca októbra, čo je najneskorší termín na predloženie návrhu cien. Podľa Luptáka sa očakáva, že plynárne budú žiadať priemerné zvýšenie cien okolo 30 percent.
(tk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.