tomu je s bytmi problém. Štatistický úrad včera zverejnil komplexné výsledky sčítania obyvateľov, domov a bytov z minulého roku.
Počet domácností za posledné roky narástol o 13 percent. Za posledné desaťročie pribudli skôr chalupy, presnejšie - rodinné domy sa vyčlenili na rekreačné účely.
Výsledky sčítania ukázali, že počet neobývaných bytov stúpol za desať rokov o vyše štyridsaťtisíc - je ich 170-tisíc. Za neobývaný byt sa považuje ten, ktorý nemal v čase sčítania žiadneho užívateľa. Môže to byť byt, kde sa mení majiteľ, vybavuje pozostalosť, ktorý slúži na rekreáciu alebo nie je spôsobilý. Veľa bytov však bolo voľných z nezistených dôvodov. Môžu slúžiť aj na prenajímanie načierno. Počet trvalo obývaných bytov, v ktorých je prihlásená aspoň jedna osoba, stúpol o 48-tisíc.
Počet domácností úplných rodín (manželských párov s deťmi alebo bez detí), poklesol na 56,4 %. Ich počet sa znížil oproti roku 1991 o viac ako 66,5-tisíca. "Zníženie spôsobil rast počtu neúplných rodín a domácností jednotlivcov," povedal predseda Štatistického úradu Peter Mach.
Najrýchlejším tempom rastie počet domácností jednotlivcov. Dnes tvoria 30 percent všetkých domácností - dvakrát viac ako pred desiatimi rokmi. Podstatne vzrástol aj počet spoločne žijúcich partnerov, ktorí neuzavreli manželstvo.
MT: Najviac počítačov je v Bratislave, áut v Dunajskej Strede
Ústredné kúrenie, prípojka plynu či kanalizácia nie sú všade na Slovensku samozrejmosťou. Úroveň bývania sa však zvýšila. Rozdiely sú medzi krajmi aj medzi sociálnymi skupinami obyvateľov. Ústredné kúrenie má 76,3 percenta obyvateľov. Najlepšie vybavený je Bratislavský, najhoršie Nitriansky kraj.
Kúpeľňa alebo sprchovací kút ešte stále chýba v 8 % obývaných bytov (v roku 1991 v 11 %). V okresoch Gelnica, Medzilaborce, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota, Poltár a Banská Štiavnica chýba kúpeľňa v 15 percentách bytov.
Vybavenie domácností automatickou práčkou sa za posledné desaťročie výrazne zlepšilo - v roku 1991 ju malo len 34,7 % domácností, dnes 61 %. Najlepšie sú práčkami vybavené bratislavské domácnosti, najhoršie domácnosti na východe - v okrese Trebišov, Gelnica, Medzilaborce, ale aj v Rimavskej Sobote, v Nových Zámkoch, kde viac ako polovica domácností automatickú pračku nemá.
Osobné automobily za posledné desaťročie skôr ubudli. V roku 1991 malo 39,2 percenta obývaných domácností auto, dnes o stotinu menej. Najviac áut majú v okrese Dunajská Streda - polovica domácností. Len približne štvrtina domácností vlastní osobné auto v okrese Čadca, Kysucké Nové Mesto a Gelnica, v týchto okresoch je aj najmenej počítačov - približne 5 percent. Počítačom má priemerne 12,5 percent domácností, v hlavnom meste približne štvrtina.
MT: V akých bytoch bývame?
Zvýšil sa počet bytov 1. kategórie, tvoria 77,8 percenta všetkých bytov, zvyšuje sa aj priemerná plocha bytu z 72,8 m2 na 83,9 m2. Stúpa aj počet obytných miestností - priemerne máme trojizbové byty, veľký nárast zaznamenali byty so štyrmi a viac obytnými miestnosťami. Na jedného člena domácnosti pripadá 17,5 m2 obytnej plochy, v roku 1991 to bolo 14,6 m2.
MT: Na 1000 mužov pripadá 1059 žien
Počet obyvateľov klesá. Počet žien v porovnaní s počtom mužov sa mierne zvýšil. V roku 1991 na 1000 mužov pripadalo 1049 žien, v roku 2001 už 1059.
Rastie podiel dôchodcov, počet detí do 15 rokov sa znižuje, hovoria definitívne výsledky sčítania obyvateľov, domov a bytov. Databáza, ktorú Štatistický úrad vytvoril, má až 365 miliónov údajov. Úrad na ich základe plánuje vydať 363 publikácií.
Sčítanie prebieha vo všetkých štátoch Európy, Eurostat potom vytvorí komplexné údaje o kontinente. Nedávno sa sčítavalo v Ruskej federácii, onedlho bude cenzus v Macedónsku. Už včera však predseda Štatistického úradu Peter Mach konštatoval: "Slovensko sa v demografických trendoch približuje západnej Európe."
Mirka HOROBOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.