ho preto netreba, myslí si slovenský zástupca v Konvente Ján Figeľ. Konvent diskutoval včera v Bruseli o prvom návrhu ústavnej zmluvy EÚ, ktorý predpokladá, že zoskupenie európskych štátov by sa malo volať Európske spoločenstvo, Európska únia, Spojené štáty Európy alebo Zjednotená Európa. "Myslím, že terajší názov je pozitívne vnímaný a postačuje zámerom Slovenska a aj budúcej rozšírenej únie. Všetko ostatné by vyvolalo skôr otázky ako odpovede a my nepotrebujeme hľadať otázky, ale odpovede," povedal TASR počas rokovania Konventu Figeľ.
Z doterajšej diskusie vyplynulo, že najmenej prijateľný pre väčšinu členov Konventu by bol názov Spojené štáty Európy. Zdá sa, že najviac zástancov má súčasný názov Európska únia. Prvý návrh ústavnej zmluvy okrem toho navrhuje zavedenie dvojitého občianstva. "Každý obyvateľ členského štátu má dvojité občianstvo - národné a európske," uvádza sa v texte. Podľa Figeľa by muselo ísť o "veľmi citlivo definovanú európsku úroveň občianstva, ktorá občanovi EÚ môže pomôcť pri uplatňovaní jeho práv a právnej ochrany, či už vo vnútri únie, alebo mimo jej územia".
Celkovo návrh ústavnej zmluvy obsahuje preambulu a tri časti: ústavné usporiadanie, politiky únie a ich implementácia, a všeobecné a záverečné ustanovenia. Prvá časť sa zaoberá definíciou a cieľmi únie, občianstvom a základnými právami, kompetenciami únie, jej inštitúciami, finančnými zdrojmi, fungovaním vo svete, členstvom v únii a niektorými ďalšími oblasťami. Druhá časť obsahuje právny základ pre realizáciu jednotlivých politík únie v oblasti vnútorného trhu, vnútornej bezpečnosti, ekonomickej a menovej únie, obrany i vonkajších vzťahov (so zahraničím). Tretia časť ústavnej zmluvy by podľa návrhu mala upraviť otázky ako zrušenie platnosti doterajších zmlúv, procedúru prijatia, ratifikácie a vstupu do platnosti novej zmluvy a ďalšie právne a procedurálne záležitosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.