V Mátre zvíťazili šiesti východniari

Sportnet|30. okt 2002 o 00:00

Košice - Orientační bežci z Kysaku a košických oddielov Akademik TU a UVL štartovali počas uplynulého víkendu na trojetapových pretekoch v

orientačnom behu s názvom "Veľká cena Egeru", na ktorých zápolilo vyše tisíc bežcov s buzolou okrem slovenských z Fínska, Chorvátska, Poľska, Česka a Maďarska. V sobotu za chladného počasia a veľmi silného vetra sa uskutočnili dve etapy, pričom doobeda bol 1. etapou orientačný šprint a poobede bola 2. etapa na skrátených tratiach. V nedeľu za mrazivého ale slnečného počasia sa uskutočnila 3. etapa na klasických tratiach. Trate všetkých etáp boli situované v pohorí Mátra asi 9 km od obce Parád prevažne v listnatom lese v kopcovitom teréne. Trate boli náročné najmä na fyzickú kondíciu, keď okrem členitosti terénu bol beh sťažený aj množstvom skalných polí, popadaných konárov a navyše rozmočený podklad zakrytý hrubou vrstvou opadaného lístia.

V hlavnej kategórii žien úspešnú sezónu zavŕšila akademická majsterka sveta Martina Rákayová (Akademik TU Košice) celkovým prvenstvom v čase 108:11 min. v kvalitnej konkurencii maďarských reprezentantiek, keď druhá Andrea Bokros zaostala len osem sekúnd a tretia Ágnes Wengrin 40 sekúnd. Hoci Rákayová vyhrala prvé dve etapy o celkovom prvenstve sa rozhodlo v závere tretej etapy dlhej 6775 m s prevýšením až 320 m a 15 kontrolami. Víťazka v cieli povedala: "Po náročnej tohtoročnej sezóne najmä po európskom šampionáte a Svetovom pohári som cítila značnú únavu, preto som posledný mesiac menej trénovala. Na tieto preteky som sa špeciálne nepripravovala. Môj dvoj respektíve štvorminútový náskok po dvoch etapách Maďarky po vzájomnej spolupráci v záverečnej etape zlikvidovali a dostihli ma na predposlednej kontrole. V postupe na zbernú kontrolu i do cieľa som si však už celkové prvenstvo nenechala ujsť."

Veľmi dobre si počínali zástupcovia východného Slovenska aj v ďalších kategóriách, pričom najvyššie priečky na stupňoch víťazov dosiahli juniorka Katarína Labašová (ATU Košice) v kategórii do 20 rokov a vo veteránskych kategóriách: muži od 40 rokov - Jozef Pollák (ATU Košice), muži od 55 rokov - Igor Roháč (UVL Košice), muži od 60 rokov - Stanislav Franko (KOB Kysak), muži od 75 rokov - Ladislav Oľhava (ATU Košice). Tretie priečky na stupňoch víťazov patrili Ivete Putnovskej (UVL Košice) v kategórii žien od 45 rokov a Vladovi Kopaničákovi (ATU Košice) u mužov od 50 rokov.

Okrem východniarov si druhé miesto vybojovala Viola Juhásová (KOB Kraľovany) v kategórii žien od 50 rokov.