stane celoeurópskou otázkou. Povedal to včera v Budapešti podpredseda parlamentného výboru pre životné prostredie Zoltán Illés.
Politik, ktorý je zároveň podpredsedom druhej najsilnejšej parlamentnej strany, opozičného Zväzu mladých demokratov - Maďarskej občianskej strany (FIDESZ-MPP) v rozhovore ďalej uviedol, že v rámci EÚ bude životné prostredie a ochrana prírody riešená na oveľa vyššom stupni a oveľa vážnejšie, ako to robia v súčasnosti na Slovensku a v Maďarsku. Z tohto pohľadu čas nepracuje pre maďarských a slovenských technokratov, ale pre maďarských a slovenských ochranárov prírody.
O prehradení Dunaja Slovenskom v roku 1992 podpredseda výboru povedal, že nezávisle na tom, kto bol vtedy pri moci, išlo podľa jeho názoru o ekoagresiu. "Vďaka bohu za to, že na zásah EÚ, tak v Prahe, vo vtedajšom Česko-Slovensku, ako aj v Budapešti sa udiali vážne kroky k tomu, aby nedošlo k ozbrojenému konfliktu. Veď agresii, nech je aj ekologická, sa inak nedá zabrániť, iba vážnymi prostriedkami. Vďaka bohu nepadla ani kvapka krvi slovenského, ani maďarského človeka," poznamenal Illés.
Na margo perspektívy riešenia gabčíkovského sporu maďarský politik povedal, že čas pracuje pre tých, čo chcú dosiahnuť, aby gabčíkovská elektráreň vyrábala iba toľko energie, koľko vyrobí maximálne 50 percent dunajskej vody. Zvyšok tejto vody by mal tiecť v starom koryte Dunaja. Tam, kde tiekla storočia. "Nehovorím to ako maďarský politik - ochranár, ale ako človek, ktorý pozná ochranársku politiku EÚ, jej šiesty akčný program, v ktorom biodiverzita a ochrana prírodných hodnôt majú mimoriadnu dôležitosť," dodal Illés, podľa ktorého pre vodný stupeň Gabčíkovo môžu prísť horšie časy. V rámci EÚ sú totiž veľmi dôležité aj hospodárske hľadiská. Prevádzkovať gabčíkovské turbíny sa podľa jeho názoru nevypláca, a v rámci EÚ je prebytok elektrickej energie, teda nie je potrebné udržiavať ďalšie kapacity.
Vláda Pétera Medgyessyho by mala vymenovať v čo najkratšom čase vládneho splnomocnenca. Je evidentné, že jej stratégia v ostatnom čase, v ktorom ani jedno ministerstvo v Maďarsku neprijalo úlohu zastupovania tejto veci, skrachovala. Skrachovala v takom zmysle, že politicky sa snažili túto problematiku schovať, ale táto vec sa vstupom do EÚ zhodnotí, zhodnotí sa z pohľadu ochrany prírody, nie politicky, konštatoval Illés. Maďarská vláda by podľa jeho slov mala vymenovať takého človeka, ktorý sa zaoberá ochranou prírody, a nie právnika, alebo diplomata. Rokovania z maďarskej strany by mali byť vedené o rozdelení vôd, žiadna iná tematika nie je tak dôležitá.
Podľa stanoviska EÚ existuje hranica takzvaného ekologického minima, ktoré sa pohybuje na úrovni 65 až 66 percent. So slovenskou stranou treba rokovať o tom, ktorý deň, ktorú hodinu a na ktorom riečnom kilometri odovzdajú minimálne 65 až 66 percent priemeru prietoku dunajskej vody, zdôraznil podpredseda. Dodal, že horšia situácia od terajšej z ochranárskeho pohľadu už nemôže byť. Odteraz každá voda navyše, ktorá pôjde do starého koryta Dunaja, z pohľadu ochrany prírody je dobrá. Ako plynie čas, bude čoraz menšia šanca pre tých, ktorý stoja na strane prevádzkovania vodného stupňa Gabčíkovo, prípadne postavenia nového stupňa, a stále rastú šance tých, ktorí zdôrazňujú ochranu prírody.
V dohľadnom čase príde ten čas, v ktorom príde rad aj na otázku zastavenia činnosti vodného stupňa Gabčíkovo a jeho zatvorenia. Či to bude za štyri roky, alebo za osem rokov, Illés nevie povedať. Ale tá tendencia v rámci EÚ, ktorá smeruje k navráteniu pôvodného stavu Rýna a Mohanu a k zbúraniu existujúcich vodných diel, je podľa neho skutočnosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.